کد خبر: 724914 A

عفو بین‌الملل اعلام کرد:

سازمان عفو بین‌الملل امارات را به انتقال سلاح های ارائه شده از سوی غرب به گروه‌های غیر مسئول و ارتکاب جنایت جنگی متهم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، سازمان عفو بین‌الملل امروز- چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروهای امارات سلاح‌های چند میلیارد دلاری از کشورهای غربی و کشورهای دیگر دریافت کرده و به گروه‌های غیر مسئول در یمن منتقل کرده و مرتکب جنایت جنگی می‌شوند». 

انتشار این تسلیحات جنگی برای شهروندان یمنی که هزاران نفر از آنان کشته و میلیون‌ها نفر دیگر در معرض خطر قحطی هستند، فاجعه بار است.

کشورهای غربی که سلاح و اطلاعات به نیروهای ائتلاف متجاوز منتقل می‌کنند، حال پس از گذشت چهار سال از جنگ یمن خواستار پایادن دادن به آن هستند به ویژه اینکه جنایت قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی باعث تمرکز دقیق بر فعالیت‌های عربستان شده است.

سازمان عفو بین الملل خواستار عدم فروش اسلحه به عاملان جنگ یمن شده است تا در مسیر نقض قانون حقوق بشر از آن استفاده نشود.

بر اساس گزارش شبکه «سی ان ان»، ائتلاف متجاوز به سرکردگی عربستان و حمایت واشنگتن اقدام به انتقال اسلحه و تجهیزات نظامی به عناصر مرتبط با القاعده و گروه‌های سلفی در یمن کرده است.

«جان مایکل» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: «ادعاهای مرتبط با سوء استفاده از تجهیزات دفاعی آمریکا را به صورت جدی بررسی کرده و به محض دریافت اسناد و دلایل موثق تحقیق را آغاز می‌کنیم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: «از تمام کشورهایی که به تجهیزات دفاعی آمریکا دست می‌یابند،‌ انتظار داریم که بدون کسب اجازه قبلی از این کشور اقدام به انتقال آنها به کشورهای دیگر نکنند».

امارات عفو بین الملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر