کد خبر: 724606 A

مقام ارشد اروپایی:

نشست وزرای خارجه کشورهای عربی و اتحادیه اروپا عصر امروز- سه‌شنبه- بدون حصول توافق درباره جدول کاری نشست دو جانبه که احتمالا روزهای ۲۴ و ۲۵ فوریه در شرم الشیخ مصر برگزار می‌شود، ‌پایان یافت.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب بدون دستیابی به توافقی برای دستور کار این نشست که احتمالا در روزهای ۲۴ و ۲۵ فوریه در «شرم الشیخ» مصر برگزار می‌شود، به کار خود پایان داد.

یک مقام اتحادیه اروپا اکراه مسئولان این اتحادیه از نشستن با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری سودان بر سر یک میز را از عوامل اصلی بازدارنده در این مسیر می‌داند.

انتظار می‌رود این نشست برخی موضوعات منطقه‌ای و در صدر آنها صلح در خاورمیانه و وضیعت سوریه را بررسی کند.

همچنین گفت‌وگوهای دوجانبه نیز به مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم و مهاجرت نامنظم و نیز وضعیت حقوق بشر در منطقه عربی می‌پردازد.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی دلیل عدم توافق را تشریح کرد.    

«احمد ابوالغیط» دبیر کل اتحادیه عرب گفت که پیچیدگی‌ها در طرف اروپایی بیشتر از طرف عربی بود اما موگرینی در واکنش به این اظهارنظر گفت: «حرف من دقیقاً بر عکس این است».

یک مقام دیگر اتحادیه اروپا درباره مذاکرات سطح بالا که احتمالا در پایان ماه جاری میلادی انجام می‌شود، گفت: «تنظیم و برگزاری این نشست و تعیین زمان برای آن بسیار سخت است چرا که هیچ کس آن را نمی‌خواهد».

وی گفت موضوع مورد چالش اتحادیه اروپا، مهاجرت است اما بسیاری موضوعات حساس دیگر وجود دارد که برخی نمی‌خواهند به آن پرداخته شود.   

این مقام اروپایی همچنین به تغییر در روابط اتحادیه اروپا با ولیعهد سعودی که مظنون اصلی قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی است، و نیز «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری سودان و «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه اشاره کرد. 

وی تأکید کرد که روند آمادگی‌ها برای برگزاری این نشست بسیار کند است و امور رضایت‌بخش نیست اما اراده‌ای هم برای لغو کامل این برنامه وجود ندارد.

این مقام اروپایی در ادامه افزود: «دام‌های بسیار بزرگی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کرد از جمله نشستن بر سر یک میز با بن‌سلمان و البشیر». 

یک مقام اتحادیه اروپا نیز گفت: «با البشیر به صورت مستقیم ارتباط نداریم اما روابط با کشور سودان را حفظ می‌کنیم. اگر بخواهند، می‌توانند شخص دیگری را به این نشست بفرستند».

 

 

اتحادیه اروپا نشست عربی- اروپایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر