کد خبر: 721533 A

مادورو خطاب به ترامپ:

رئیس جمهوری ونزوئلا خطاب به همتای آمریکایی خود، به زبان انگلیسی از وی خواست تا از کشورش دست بردارد و آن را به حال خود واگذارد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا امروز- سه‌شنبه- در پیامی خطاب به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از او خواست که از کشورش دست کشیده و آن را به حال خود واگذارد. وی ترامپ را مسئول هر نوع خون‌ریزی احتمالی در ونزوئلا دانست. 

مادورو در مراسم استقبال از دیپلمات‌های ونزوئلائی که از آمریکا بازگشته بودند، به زبان انگلیسی گفت: «ترامپ! کودتا در ونزوئلا؟ خیر! این روشش نیست!... در امور داخلی ونزوئلا دخالت نکن! از این کشور فورا دست بردار!».

وی در ادامه افزود: «ترامپ! هر خشونتی که در ونزوئلا رخ دهد،‌ تو مسؤل آن هستی! اگر خونی در کشور ریخته شود، به عهده توست ای ترامپ!».

رئیس جمهوری ونزوئلا مخالفان کشور را به شجاعت، خردمندی و آغاز گفت‌وگوی ملی دعوت کرد. مادورو در جمع دیپلمات‌ها گفت: «یک بار دیگر می‌گویم، من برای ونزوئلا آماده‌ام با تمام مخالفان کشور هر زمان  که بخواهند و هر کجا و به هر نحوی که آنها تعیین کنند، گفت‌وگو کنم».

وی افزود: «مردم کشورم را به وحدت، صلح و احترام به قانون دعوت می‌کنم و از مخالفان می‌خواهم که شجاعت و خرد و حکمت پیشه کرده و زمان آغاز گفت‌وگوی ملی را اعلام کنند». 

در مقابل، مادورو با اشاره به هفت دیپلمات آمریکائی که برای مذاکره به منظور ایجاد دفاتر حفظ منافع همچنان در کاراکاس حضور دارند، گفت: «با ارائه ویزا و تمام مصونیت‌ها و امتیازهای دیپلماتیک به این هفت  دیپلمات آمریکائی حاضر در کشور موافقت کردم».

وی پیش از این اعلام کرد که روابط دیپلماتیک ونزوئلا با اروپا قطع شده و از دیپلمات‌های آمریکا خواست طی ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته کشور را ترک کنند.  با این حال،‌ «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا با این ادعا که مادورو صلاحیت قانونی برای اتخاذ چنین تصمیمی را ندارد، با این درخواست مخالفت کرد». 

وزارت خزانه داری آمریکا نیز اعلام کرد که واشنگتن تمام دارایی‌ها و منافع شرکت نفت وابسته به ونزوئلا را مسدود و به دادستانی این کشور واگذار کرده است. 

«استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا مدعی شد که واشنگتن این شرکت را به خاطر مردم ونزوئلا حفظ و تدابیری را به منظور حمایت از بازار آن اتخاذ می‌کند.

وی توضیح داد که مسدود شدن حساب‌های این شرکت ونزوئلائی به مفهوم آن است که درآمدهای آن به حساب مادورو منتقل نمی‌شود بلکه برای «خوان گوایدو» رئیس پارلمان و رهبر مخالفان این کشور واریز خواهد شد.

نیکلاس مادورو وزیر خارجه آمریکا ونزوئلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر