کد خبر: 720437 A

یک روزنامه منطقه‌ای خبر داد:

یک روزنامه منطقه¬ای امروز- یکشنبه اعلام کرد که نیروهای ویژه آمریکا برای دستگیری سرکرده گروه تروریستی داعش از منطقه کردستان عراق به سوریه رفته¬اند.

به گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز، یک روزنامه منطقه‌ای به نقل از یک مقام نظامی بلندپایه عراق نوشت که یگان ویژه آمریکا پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر حضور «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش در استان دیرالزور در مرز عراق، روز پنجشنبه گذشته از منطقه کردستان عبور کرده و از طریق زمینی وارد خاک سوریه شده است. نیروهای دموکرات سوریه (قسد) نیروهای آمریکایی را همراهی می‌کنند.

 این مقام نظامی که خواست نامش فاش نشود، پیش‌بینی کرد که همین یگان ویژه آمریکا پیش از این نیز مسئول تعقیب «اسامه بن لادن» سرکرده گروه القاعده بوده و در سال ۲۰۱۱ موفق شد وی را در شهر «ابیت آباد» واقع در شمال شرق پاکستان از بین برد.

وی در ادامه افزود: «اطلاعات موجود حاکی از آن است که ارتش آمریکا البغدادی را زنده می‌خواهد» و  توضیح داد که احتمالا این موضوع با وضعیت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و نیاز وی به هر اتفاق مثبتی در راستنای منافعش داخل این کشور ارتباط مستقیم دارد.

این مقام نظامی گفت یکی دیگر از دلایل این تعقیب و گریز برای دستگیری البغدادی در اختیار داشتن پاسخ بسیاری از پرسش‌هایی است که همچنان مبهم هستند و از جمله آنها می‌توان به سر نخ پنهان در تعاملات این گروه تروریستی با طرف‌های دیگر در دو صحنه سوریه  و عراق اشاره کرد. 

البغدادی که امام جماعت و سخنران یکی از مساجد بغداد بود از عناصر رده اول در تاسیس گروه «توحید و جهاد» به شمار می‌رود.

وی در سال ۲۰۱۰ خود را خلیفه دولت خودخوانده اسلام در عراق معرفی کرد. 

آمریکا از ۱۰ تا ۲۵ میلیون دلار به عنوان پاداش برای دستگیری یا ارائه اطلاعاتی در راستای کمک به دستگیری و یا قتل وی اختصاص داد. 

این پاداش آمریکا در نوع خود بالاترین پاداشی است که واشنگتن برای قتل یا دستگیری یک سرکرده از زمان قتل اسامه بن لادن اختصاص می‌دهد. 

البغدادی در شمار ۱۰ عنصر اول خطرناک جهان به شمار می‌رود.

کردستان عراق داعش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر