کد خبر: 720294 A

وابسته نظامی سفارت ونزوئلا در واشنگتن اعلام کرد که روابط خود را با رئیس‌جمهوری کشورش قطع کرده و از نیروهای مسلح نیز خواست رئیس پارلمان را به عنوان رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناسند.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «خوزه لوییس سیلوا» وابسته نظامی سفارت ونزوئلا در واشنگتن از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور اعلام استقلال کرد و گفت که «خوان گوایدو» رئیس پارلمان را به عنوان ریاست‌جمهوری قانونی به رسمیت می­‌شناسد.

روزنامه «نویو هرالد» آمریکا به نقل از سیلوا نوشت: «من به عنوان وابسته نظامی در آمریکا ریاست‌جمهوری مادورو را در ونزوئلا به رسمیت نمی­‌شناسم».

«گرت مارکز» سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید بلافاصله با استقبال از تصمیم این وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا برای قطع ارتباط با مادورو، دیگران را نیز به انجام اقدام مشابه تشویق کرد.

مارکز در توئیتر نوشت: «این وابسته نظامی ونزوئلا در واشنگتن اعلام کرده است که از خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت پیروی می­‌کند».

این سخنگوی آمریکایی در ادامه افزود: «این یک نمونه حقیقی است که نشان می‌­دهد نقش ارتش حمایت از نظام قانونی است نه حمایت از دیکتاتورها و سرکوب مردم». مارکز خطاب به این وابسته مخالف گفت: «شما باید دیگران را نیز تشویق کنید تا چنین اقدام مشابهی انجام دهند».

گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا که خود را رئیس جمهوری موقت این کشور می­‌داند، امروز- یکشنبه- بر لزوم تایید اطلاعات در مورد تصمیم وابسته نظامی در سفارت کشورش در واشنگتن مبنی بر قطع ارتباط با دولت مادورو تأکید کرد.

گوایدو در صفحه رسمی خود در توئیتر نوشت: «پیام سیلوا را شخصا دیدم و از آن اطلاع پیدا کردم».

وی افزود: «از او و تمام کسانی که در کنار قانون و اراده مردم ونزوئلا ایستادگی کنند،‌ استقبال می‌کنیم، ما یک نهاد قانونی و مسئول هستیم و تمام اطلاعات را جمع‌آوری می­‌کنیم».

بر اساس این گزارش، گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا چهارشنبه گذشته خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت این کشور معرفی کرد و واشنگتن نیز بلافاصله در حمایت از این اقدام ریاست وی را به رسمیت شناخت اما چین، روسیه، ترکیه و برخی کشورهای دیگر از مادورو حمایت کردند.

 

وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر