کد خبر: 719983 A

همزمان با آغاز دومین ماه اعتراض‌های سودان، مساجد این کشور به منبع تغذیه جدیدی برای این جنبش خیابانی تبدیل شده¬اند.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، همزمان با آغاز دومین ماه آغاز اعتراضات سودان، مساجد این کشور که از سال ۱۹۸۹ برای دهه‌ها مأمن گروه حاکم بوده‌اند، به منبعی برای تغذیه جنبش‌های اخیر تبدیل شده‌اند. 

مساجد خارطوم و ایالت «الجزیره» عصر روز گذشته -جمعه- شاهد تنش‌هایی بین نمازگزاران و خطبایی بودند که قصد داشتند مواضعی علیه اعتراض‌های اخیر نشان دهند. حال آنکه مساجد دیگر، شاهد انتقاد شدیدی نسبت به کشتار معترضان بودند.

نمازگزاران به دنبال نماز جمعه در مسجد یکی از محله‌های منطقه «ام درمان» به یکی از سخنرانانی که از مردم خواسته بود شرایط اقتصادی کشور را در نظر گرفته و منتظر راهکارهای عملی دولت برای حل مشکلات سوخت و مالی باشند، پاسخ تندی دادند.

همزمان شعار «پایین بیا» در این مسجد پیچید و سخنران که مجبور به ترک منبر شد، ‌از شعارهای تند مردم در امان نماند.

از همان زمان آغاز اعتراضات در ماه گذشته، نشانه‌های مخالفت با دولت در مساجد آشکار شد اما جنبش مخالفت به صورت چشمگیری از جمعه گذشته رشد کرده و تقریبا به یک پدیده تبدیل شده است. 

اما حوادث مسجد ایالت الجزیره بسیار قابل توجه بود به گونه‌ای که نمازگزاران سخنران اول را به پایین منبر کشیده و نماز و خطبه را توسط امام جمعه دیگری کامل کردند. 

به دنبال این اتفاق یکی از نمازگراران فریاد زد که اقتدای نماز به او درست نیست و در ادامه دیگران نیز در انتقاد از سخنران فریاد زدند.

در مسجد «الملک القدوس» در یکی از محله‌های ام درمان، امام مسجد که با درخواست یکی از نمازگزاران برای اقامه نماز هدیه به روح شهدای اعتراض‌های اخیر مخالفت کرد،‌ از مسجد طرد شد و نمازگزاران نیز خود، به اقامه نماز برای روح قربانیان اعتراضات صف بستند. 

شمار کشته‌های اعتراضات اخیر که از ۱۹ دسامبر گذشته آغاز شده ۳۱ نفر ذکر شده اما نهادهای حقوقی این رقم را بیش از ۵۰ کشته تخمین می‌زنند. 

مساجد در حال حاضر به نقطه آغاز اعتراضات تبدیل شده است چنانکه هر جمعه شاهد تظاهرات در مسجد انصار «حزب امت» در ام درمان و مسجد «خاتم المرسلین» در جنوب خارطوم هستند.

«مهران ماهر» سخنران مسجد «السلام» انتقادات سنگینی نسبت به نحوه برخورد مقامات با معترضان داشته و گفت که نحوه برخورد با معترضان و کشتار و شکنجه آنها فقط به دلیل شعار علیه دولت مخالف دین و شرع خداوند است. 

«عبدالحی یوسف» سخنران مسجد خاتم المرسلین نیز عملکرد «صلاح قوش» رئیس دستگاه اطلاعات سودان را محکوم و دلیل اعتراضات را در تنگنا قرار دان جوانان عنوان کرد و گفت که جوانان به دلیل ظلم و فساد و نامیدی از آینده قیام کرده‌اند.

«آدم ابراهیم» سخنران مسجد «الرحمة» در منطقه «الحاج یوسف» نیز با انتقاد شدید از «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان، گسترش فساد و از بین رفتن طرح‌های زراعی را محکوم کرد. 

مساجد  از زمان به قدرت رسیدن البشیر در سال ۱۹۸۹ کانون جذب جوانان به نفع نظام حاکم بوده‌اند.

اعتراض‌ها در سودان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر