کد خبر: 718231 A

میلیون‌ها نفر از شهروندان اقلیت «مورو» در جنوب فیلیپین به مراکز اخذ رأی رفتند تا در همه‌پرسی تاریخی امروز برای تایید یا رد قانون اساسی در منطقه مسلمان‌نشین «میندانائو» شرکت کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، میلیون‌ها نفر از اقلیت مسلمان منطقه مور در فیلیپین برای تایید یا رد قانون اساسی دولت خودگردان به پای صندوق‌های رأی رفتند. 

این همه‌پرسی زمینه‌ساز تشکیل نظام پارلمانی منطقه‌ای در مناطق جنوبی فیلیپین خواهد بود. همچنین اهالی شهرهای مختلط مسلمان‌نشین و مسیحی‌نشین و برخی روستاهای مسلمان‌نشین واقع در مناطق با اکثریت مسیحی نیز در این همه‌پرسی شرکت خواهند کرد.

حدود ۳۰ میلیون رأی‌دهنده در مناطق غالبا مسلمان و برخی شهرهای نزدیک به این مناطق در جزیره میندانائو و مناطق مجاور آن حق شرکت در این نظر سنجی را دارند. 

«رودریگو دوترته»رئیس ‌جمهوری فیلیپین قانون اساسی «بنگسامورو» را در ماه جولای ۲۰۱۷ امضا کرد که این موضوع زمینه را برای تبدیل این منطقه تابعه به منطقه خودمختار فراهم می‌کند.

همه‌پرسی در دو مرحله برگزار می‌شود: مرحله نخست، امروز در منطقه خودگردان فعلی و مرحله دوم آن در تاریخ ششم فوریه در دیگر مناطق با اکثریت مسلمان برگزار می‌شود.

این سومین همه‌پرسی است که در جنوب فیلیپین برگزار می‌شود، ‌اولین همه‌پرسی در سال ۱۹۸۹ میلادی و دومین در سال ۲۰۰۱ برگزار شده است. هر دو همه‌پرسی قبلی بر اساس تصمیم یک‌جانبه دولت مرکزی در مانیل برگزار شدند اما همه‌پرسی امروز بر اساس تصمیم مشترک مانیل و طرف‌های موری برگزار می‌شود.

منطقه خودگران جدید ، گسترده‌تر بوده و با اختصاص سهم آن از درآمد دولت در منطقه استقلال مالی بیشتری خواهد داشت.

همه‌پرسی در فیلیپین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر