کد خبر: 717699 A

تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که چین فردا- دوشنبه- خبر شدیدترین کاهش رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۸ طی ۲۸ سال گذشته را به دنبال کاهش تقاضای داخلی و تعرفه‌های گمرکی سنگین آمریکا اعلام کند.

به گزارش ایلنا به نقل از اسکای نیوز، تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که چین فردا از تجربه کاهش شدید رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۸ طی ۲۸ سال گذشته در پی کاهش تقاضای داخلی و افزایش تعرفه‌های گمرکی آمریکا خبر دهد. 

نشانه‌های ضعف بیش از پیش چین، کشوری که در دهه اخیر حدود یک سوم شاخص رشد جهانی را در اختیار داشته است، نگرانی‌ها را نسبت به آفت‌هایی که اقتصاد جهانی را تهدید و بر میزان سود شرکت‌هایی چون «اپل» و بزرگ‌ترین تولید کنندگان خودرو در دنیا اعمال فشار می‌کند، افزایش داده است.

تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که شاخص رشد سالانه اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه چهارم سال از ماه اکتبر تا ماه دسامبر به میزان ۶.۴ باشد این در حالی است که شاخص رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه قبل از آن ۶.۵ بوده است. چین از اوایل سال ۲۰۰۹ در طول بحران مالی جهانی شاهد این سطح از افول اقتصادی نبوده است. 

بنابراین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۸ به شاخص ۶.۶ که پایین ترین شاخص رشد چین از سال ۱۹۹۰ است، سقوط می‌کند. این شاخص در سال ۲۰۱۷ روی نقطه ۶.۸ بوده است. 

بر اساس تحلیلی فصلی، احتمالا رشد اقتصادی چین در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸  از یک و شش دهم درصد در سه ماهه قبل از آن به یک و پنج درصد کاهش یافته است.

 

چین رشد اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر