کد خبر: 715973 A

سرگئی لاوروف خواستار شد؛

وزیر خارجه روسیه طی تماس تلفنی با همتای اردنی خود به آغاز فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه به منظور هموار کردن زمینه­‌های صلح سیاسی در این کشور فرا خواند.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم،‌ «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه طی تماس تلفنی با «ایمن الصفدی» همتای اردنی خود بر لزوم آغاز به کار کمیته قانون اساسی سوریه در سریع ترین زمان ممکن به منظور حل سیاسی بحران موجود فرا خواند.

در بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه روسیه آمده است که لاوروف در این مکالمه تلفنی بر لزوم یکپارچه‌سازی تلاش­ گروه­‌های مربوط، با هدف آغاز عملیات سیاسی در سوریه ابتدا بر آغاز به کار فعالیت کمیته قانون اساسی در سریع‌ترین زمان ممکن تأکید کرده است.

عملیات سیاسی مذکور بر اساس تصمیم‌­های شورای امنیت و نتایج حاصل از گفت‌وگوهای ملی سوریه در نشست سوچی تعیین شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که دو وزیر از تلاش کشورهای ضامن صلح (روسیه ترکیه و ایران) برای تشکیل کمیته قانون اساسی که شامل نمایندگان دولت و مخالفان سوری است، تقدیر و نسبت به همکاری نتیجه‌بخش با «گی‌یر پدرسون» فرستاده جدید سازمان ملل به سوریه ابراز امیدواری کردند.

الصفدی نیز به نوبه خود از نقش چشمگیر روسیه در حل بحران سوریه و هموار کردن زمینه بازگشت آوارگان سوری تقدیر کرد.

در همین راستا وزیر خارجه اردن بر اهتمام کشورش نسبت به ادامه همکاری با مسکو به امید بسته شدن اردوگاه‌­های آوارگان سوری در مرزهای اردن تأکید کرد.

دو وزیر درباره حل بحران منطقه خاورمیانه با تاکید بر گزینه سیاسی و دیپلماتیک به عنوان تنها راهکار موجود برای جنگ فلسطین و اسرائیل با استناد به قانون بین‌المللی و ابتکار صلح عرب رایزنی کردند. ‎

سرگئی لاورورف کمیته قانون اساسی سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر