کد خبر: 714683 A

وزیر امور خارجه افغانستان پیش از آغاز نخستین دور گفتمان هند و آسیای میانه در سمرقند با همتایان خود از ازبکستان و ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «صلاح‌الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان امروز-شنبه- پیش از آغاز نخستین دور گفتمان هند و آسیای میانه در شهر سمرقند با «عبدالعزیز کاملوف» و «رشید مردوف» وزرای امور خارجه ازبکستان و ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

بر اساس اطلاعیه وزارت امور خارجه افغانستان، ربانی در دیدار با عبدالعزیز کاملوف از تلاش‌های دولت ازبکستان برای برقراری صلح در افغانستان سپاسگزاری کرد و ابتکار رئیس جمهوری این کشور برای برگزاری نشست تاشکند در باره صلح را شایان تقدیر دانست.

وزیر خارجه افغانستان از اعطای بورسیه های تحصیلی از سوی دولت جمهوری ازبکستان به ویژه در بخش راه آهن تقدیر و تشکر کرد.

12

وزیر خارجه ازبکستان نیز اجماع منطقه‌ای برای صلح در افغانستان را در حال گسترش دانسته، بر پشتیبانی کشورش از تلاش های منطقه‌ای و جهانی به خاطر ثبات در افغانستان تأکید کرد. وی بر حل مشکل افغانستان تنها از طریق گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان تاکید کرد.

همچنین وزیر خارجه افغانستان در دیدار با رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان افتتاح راه لاجورد و ارسال اولین محموله‌ای از کالا‌های افغانستان از این مسیر را گامی بلند برای توسعه‌ای روابط میان دو کشور دانست.

وزیر خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار با ابراز رضایت از گسترش روابط میان افغانستان و کشورش بر عملی شدن تمامی توافقنامه ها میان دو کشور تاکید کرد.

مردوف همچنین اظهار داشت که ترکمنستان از روند صلح افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند.

افغانستان ترکمنستان ازبکستان صلاح‌الدین ربانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر