کد خبر: 714403 A

نخست‌وزیر کانادا تاکید کرد که کشورش به دختر سعودی که در فرودگاه تایلند دچار مشکل شد، حق پناهندگی داده است.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا تاکید کرد که این کشور به «رهف القنون» دختر جوان سعودی که در فرودگاه تایلند دچار مشکل شد و برای فرار از بازگشت به عربستان به دنبال دریافت پناهندگی به استرالیا یا کانادا بود، حق پناهندگی داده است.

کانادا این خبر را پس از پرواز این دختر جوان ۱۸ ساله سعودی از فرودگاه بانکوک به مقصد تورنتو اعلام کرد.

خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد که رهف از تایلند به سئول پایتخت کره جنوبی رفت تا از این کشور به مقصد تورونتو پرواز کند.

«سوراشت هاکبرک» رئیس اداره مهاجرت تایلند در مصاحبه با خبرنگاران گفت که او از صحبت با پدر و برادرش خودداری کرد و مایل بود که به کانادا مسافرت کند.

رهف امروز- شنبه- به بانکوک رسید و مقام‌های این کشور ابتدا با ورود وی مخالفت کردند اما شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که او از ترس بازگشت به عربستان از کویت فرار کرد. 

چند ساعت پس از این موضوع، حمله گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی توسط فعالان آغاز شد.

این دختر سعودی پس از ۴۸ ساعت گرفتاری در فرودگاه اجازه ورود به کشور را دریافت کرد و سپس کمیساریای عالی پناهندگان وی را در شمار پناهنده‌ها قلمداد کرد. 

ترودو در پاسخ به پیامدهای قبول پناهندگی دختر سعودی برای روابط عربستان- کانادا گفت که کشورش به دفاع از حقوق بشر در هر نقطه از جهان ادامه خواهد داد.

گفتنی است که ریاض سال گذشته و پس از انتقاد اوتاوا از مقام¬های سعودی نسبت به بازداشت فعالان، سفیر کانادا را اخراج کرد این در حالی است که مقام-های کانادا بر موضع خود در قبال موضوع قتل خاشقجی تأکید و بارها خواستار ارائه شفافیت کامل در این زمینه شده¬اند.

ترودو در بحبوحه فشارهای داخلی روزافزون ماه گذشته اعلام کرد که دولت لیبرال این کشور راهکارهای خروج از معاملات تسلیحاتی چند میلیارد لاری با عربستان را بررسی می¬کند. 

 

پناهندگی کانادا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر