کد خبر: 713332 A

بانک جهانی پیش‌بینی کرد که شاخص رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال گذشته به دلیل تشدید تنش تجاری و ضعف رشد تجارت جهانی، دو و ۹ دهم درصد کاهش یابد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، پیش‌بینی‌های بانک جهانی از کاهش دو و ۹ دهم درصدی شاخص رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ در پی تنش‌ها و نگرانی‌های تجاری حکایت دارد. 

«کریستینا گرجیوا» مدیر اجرایی بانک جهانی در گزارش این بانک (چشم‌اندازهای اقتصاد جهانی) که  سالانه دو بار منتشر می‌شود،‌ اعلام کرد که اقتصاد جهانی در آغاز سال ۲۰۱۸ با تمام ظرفیت¬هایش فعالیت کرد اما در طول سال انگیزه خود را از دست داد و در سال جدید نیز این روند شتاب بیشتری به خود گرفته است. 

پیش‌بینی‌های بانک جهانی در بحبوحه جنگ تاسف‌بار تجاری آمریکا و چین بر بازارهای جهانی تاثیر می‌گذارد. 

دو کشور مذکور تعرفه‌هایی را بر کالاهای یکدیگر وضع کردند اما گزارش‌ها از پیشرفت مذاکرات پکن- واشنگتن در روز سوم مذاکرات خبر می‌دهد. 

بانک جهانی پیش‌بینی کرد که شاخص اقتصاد آمریکا در سال جدید از نقطه دو و  ۹ دهم به نقطه دو و پنج دهم کاهش یابد و همچنین رشد اقتصادی چین نیز از نقطه شش و پنج دهم در سال ۲۰۱۸ به نقطه شش و دو دهم در سال جدید افت کند. 

بانک جهانی در این گزارش پیش‌بینی کرد که اقتصادهای نوظهور در سال ۲۰۱۹ رشد چهار و دو دهم درصدی داشته باشند این در حالی است که در گزارش مذکور رشد دو درصدی برای اقتصادهای پیشرفته تخمین زده شده است.

 

رشد اقتصادی جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر