کد خبر: 713062 A

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق امروز- سه‌شنبه- بر تمرکز نمایندگان برای صدور قانونی تأکید کرد که به حضور غیر قانونی نیروهای آمریکایی حاضر در خاک این کشور پایان می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز،‌ «کریم علیوی» نماینده پارلمان عراق با اعلام این خبر که حدود ۱۵ هزار نیروی نظامی آمریکا به صورت غیر قانونی در کشور حضور دارند، ‌تأکید کرد نمایندگان به دنبال تصویب قانونی برای اخراج این نیروهای جنگی هستند. وی تاکید کرد که این نیروها مستشاری نبوده و  جنگی هستند. 

علیوی گفت: «بسیاری از نمایندگان با این دیدگاه که حضور نیروهای آمریکایی حاضر در عراق غیر قانونی است،‌ با نظرها و آرای مختلفی به دنبال تصویب قانون الزام‌آور به منظور اخراج آنها هستند». وی توضیح داد که توافق استراتژیک امضا شده بین عراق و آمریکا بر حضور مستشاری و محدود نیروهای واشنگتن برای آموزش نیروهای عراقی و حمایت لجستیک از این نیروها تأکید دارد.

این نماینده پارلمان عراق افزود: «اینکه دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا هزاران کیلومتر مسافت را شبانه پیمود و برای بازدید از پایگاه عین الاسد به عراق آمد دال بر این موضوع است که نیروهای این کشور حضور مستشاری ندارند بلکه حدود ۱۵ هزار سرباز نظامی و جنگی در این پایگاه حضور دارند».

وی تأکید کرد که پایگاه‌های نظامی بسیاری در خاک عراق و در مناطقی چون کردستان، موصل، الانبار و مناطق دیگر وجود دارد که همگی نظامی و غیر قانونی هستند.

کاخ سفید ۲۶ دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که ترامپ به عراق سفر کرده و هر نوع برنامه‌ای را برای خروج نیروهای آمریکا از این کشور تکذیب کرده است.  

پارلمان عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر