کد خبر: 713019 A

اردوغان در مقاله‌ای بررسی کرد؛

رئیس‌جمهوری ترکیه در چارچوب طرح پیشنهادی این کشور برای برقراری صلح در سوریه به تشکیل «نیروی ثبات» متشکل از تمام طیف‌های جامعه سوری فراخواند.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه با انتشار مقاله‌ای با عنوان «طرح ترکیه برای تحقق صلح در سوریه» تأکید کرد که با رهبری آنکارا امکان تحقق استراتژی فراگیر برای برقراری صلح و ثبات در سوریه در دراز مدت فراهم می‌شود.

رئیس‌جمهوری ترکیه با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی کامل برای خروج آمریکا از سوریه در راستای منافع مردم سوریه و واشنگتن و جامعه جهانی و اجرای کامل این خروج با هماهنگی شرکای واقعی از طرح پیشنهادی کشورش به منظور تحقق صلح خبر داد.

نیروی ثبات سوری

اردوغان با قطعی دانستن شکست نظامی گروه تروریستی داعش از نحوه انجام عملیات ائتلاف بین‌المللی علیه این گروه در عراق و سوریه انتقاد و نسبت به احتمال دخالت برخی قدرت‌های خارجی در امور داخلی سوریه به بهانه مبازره با داعش ابراز نگرانی کرد.

وی افزود: «ما به دنبال اجرای یک استراتژی فراگیر برای نابودی ریشه‌های افراط‌گرائی و امید بخشی به مردم سوریه هستیم».

اردوغان گام نخست در این راستا را تشکیل «نیروی ثبات» متشکل از تمام طیف‌های جامعه سوری دانست.

کُردهای سوریه

رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه آنکارا هیچ اختلافی با کُردهای سوریه نداشته و تنها مشکلش با یگان‌های کرد حمایت مردمی است، گفت که برخی جوانان سوریه بدون داشتن هیچ اختیار جنگی به صفوف این یگان‌ها پیوسته‌اند که تمام نهادهای حقوقی آنها را به استفاده ابزاری از کودکان متهم می‌کنند. 

وی تأکید کرد که با هماهنگی تنگاتنگ با آمریکا با همه تروریست‌ها مقابله کرده و این کودکان را به خانواده‌هایشان بازخواهند گرداند.

اداره مناطق شمال سوریه

اردوغان در مورد اداره مناطق شمال سوریه گفت که ترکیه در این زمینه اولویتی دارد که در تحقق نمایندگی سیاسی تمام طیف‌ها خلاصه می‌شود. 

وی گفت که تمام مناطق تحت تسلط تروریست‌های (ی‌پ‌گ) و داعش توسط شوراهای داخلی اداره خواهد شد که توسط مردم و با نظارت ترکیه انتخاب می‌شوند. 

اردوغان توضیح داد مناطقی کردنشین شمال سوریه به نمایندگان کردها واگذار خواهد شد اما به گروه‌های دیگر نیز حق نمایندگی سیاسی به صورت عادلانه داده خواهد شد. 

موضع ترکیه در صلح سوریه

رئیس‌جمهوری ترکیه تأکید کرد که کشورش تمام راهکارهای لازم برای عملیات صلح را از طریق همکاری و هماهنگی با کشورهای دوست و متحد اتخاذ خواهد کرد.

وی گفت که ترکیه به عنوان یک کشور شرکت‌کننده در مذاکرات ژنو و آستانه می‌تواند همزمان با روسیه و آمریکا همکاری کند و بر اساس این همکاری‌ها در راستای صلح سوریه فعالیت کند.

ترکیه رجب طیب اردوغان روسیه داعش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر