کد خبر: 712094 A

بر اساس گزارش یک مقام وزارت خارجه موریتانی از روز شنبه تأکید شده است که رئیس جمهوری این کشور در نیمه ماه جاری میلادی از سوریه دیدار خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، وزارت خارجه موریتانی اعلام کرد که «محمد ولد عبدالعزیز» رئیس‌جمهوری این کشور در نیمه ماه جاری میلادی از سوریه دیدار خواهد کرد.

این دیدار پس از سفر «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری سودان به سوریه در دسامبر گذشته دومین دیدار رئیس‌جمهوری یک کشور عربی از دمشق از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۱۱ است.

این مقام وزارت خارجه موریتانی تأکید کرد که این دیدار زمینه گسترش همکاری‌های دوجانبه در عرصه دیپلماسی و دستیابی موریتانی به حمایت فنی بیشتر سوریه در زمینه علم و بهداشت را فراهم می‌کند.

وی گفت: «دیدار رئیس جمهوری موریتانی دو روزه خواهد بود که قبل از نشست اقتصادی کشورهای عربی در بیروت در روزهای ۱۶ تا ۲۰ ماه ژانویه صورت خواهد گرفت».

«محمد الشیخ» فرد رسانه‌ای نزدیک به ولد عبدالعزیز، دیدار از دمشق را زمینه‌ساز همبستگی با سوریه و محور مقاومت توصیف کرد.

وی افزود:‌ «اما چرا دوستان سوریه به رغم هشت سال جنگ ویرانگر و جنگ تبلیغاتی در کنار آن ایستادند؟ لبنانی‌ها و اعراب خیلی زود دریافتند که جنگ سوریه علیه بشار اسد رئیس‌جمهوری این کشور یا علیه نظام حاکم نیست بلکه بازی ویرانگر و هدفمندی برای تخریب توانائی‌های یک کشور عربی محاصره شده و کشتار جمعی تظاهر کنندگان صلح‌طلب و طرفداران آنها است». 

موریتانی به‌رغم فشارهای عربی و غربی روابط خود را با دمشق در سطح سفیر حفظ کرد و دیدارهای متقابل بین مقام‌های دو دولت ادامه یافت. 

دولت نواکشوت دست رد به سیاست تحریم دولت بشار اسد از سوی بسیاری از رژیم‌های عربی زد.

این دولت همچنین از اجرای قانون اتحادیه عرب برای جایگزین کردن مخالفان سوری در کرسی سوریه در نشست سران عرب در موریتانی در سال ۲۰۱۶ خودداری کرد.

«نجده اسماعیل انزور» معاون رئیس پارلمان سوریه در نشست اخیر اعضای کمیته دوستی  با تجلیل از مواضع دولت موریتانیا در حمایت از سوریه گفت: «سوریه هرگز موضع موریتانی را فراموش نخواهد کرد». 

وی بر اهمیت همکاری مشترک پارلمان موریتانی و فعال سازی روابط دو کشور تأکید کرد.

«علی سطوف» عضو مجلس خلق سوریه و رئیس انجمن دوستی پارلمان سوریه- موریتانی در این نشست بر اهمیت ارتباط دو ملت در زمینه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی تاکید کرد و گفت که در حال حاضر با سفیر موریتانی در دمشق برای فعال‌سازی مرکز فرهنگی سوریه در نواکشوت و احیای روابط اقتصادی دو جانبه از طریق صادرات پارچه‌های سوری به موریتانیا همکاری می‌کند.

سودان سوریه موریتانی نشست سران عرب وزارت خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر