کد خبر: 711992 A

پلیس فرانسه روز گذشته- شنبه- ۳۴ نفر را در جریان اعتراضات جلیقه‌زردها در پاریس دستگیر کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی،‌ یک مقام پلیس فرانسه امروز- یکشنبه- گفت که در جریان اعتراضات روز گذشته جلیقه‌زردها در پاریس ۳۴ نفر دستگیر شدند. 

این مقام پلیس از اعلام آمار زخمی‌های پلیس یا تظاهر کنندگان خودداری کرد. 

جنبش اعتراض‌ها از نوامبر گذشته در مخالفت با افزایش مالیات بر سوخت آغاز شد. دولت فرانسه این قانون را در ماه گذشته میلادی لغو کرد اما معترضان سقف مطالبات خود را در زمینه هزینه زندگی و برخی امور سیاسی بالا برده‌اند. 

روز گذشته پلیس فرانسه با تظاهرکنندگان در چند ناحیه درگیر شد. 

به گزارش شبکه «ال سی ای» به نقل از «کریستف کاستانیر» وزیر کشور فرانسه حدود ۵۰ هزارتظاهر کننده به خیابان‌های سراسر کشور آمدند. پلیس تعداد تظاهرکنندگان در پاریس را حدود سه هزار و ۵۰۰ نفر برآورد کرد. 

این آمار در مقایسه با تعداد تظاهرکنندگان در آخرین شنبه ماه دسامبر که حدود۸۰۰ نفر در پاریس بودند، افزایش یافته است اما نسبت به روز اول اعتراض‌های هفتگی در ماه نوامبر که حدود ۲۸۰ هزار نفر بودند،‌ کاهش بسیار چشمگیری داشته است. 

از سوی دیگر،‌ نظر سنجی که برای روزنامه «ژورنال دو دیمانش» انجام شد، برخی درخواست‌های سیاسی جلیقه زردها را قبل از گفت‌و‌گوی ملی که «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه وعده آن را داده، به شدت تایید کرده است.

۸۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظر سنجی حق شهروندان فرانسوی را در پیشنهاد برگزاری همه پرسی در مورد موضوعاتی که برای مردم بسیار مهم است را تایید کرده اند. این درخواست بارها به طور روزافزون توسط تظاهرکنندگان تکرار شده است.

اعتراضات جلیقه‌زردها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر