کد خبر: 711219 A

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل:

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که دادگاه محاکمه متهمان به قتل روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان «کافی نیست.»

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز -جمعه- با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که باید مجددا تحقیقاتی مستقل با «حضور بین‌المللی» در خصوص پرونده قتل و ترور «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول، صورت بگیرد.

تلویزیون دولتی عربستان پیش از این اعلام کرده بود که دادستانی این کشور برای پنج متهم به مشارکت در قتل جمال خاشقجی تقاضای مجازات اعدام کرده است.

این بیانیه دفتر حقوق بشر یک روز پس از اعلام برگزاری اولین جلسه محاکمه متهمان به قتل جمال خاشقجی در عربستان سعودی منتشر شده است.

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد نیز پنجشنبه شب، گفته بود که این سازمان همچنان خواستار انجام تحقیقات شفاف و جامع در ماجرای قتل جمال خاشقجی است.

سخنگوی «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد پنجشنبه‌شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما همچنان خواهان انجام تحقیقات شفاف، واضح و جامع در خصوص قتل خاشقجی هستیم».

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین از دولت بحرین خواست که به محکومیت پنج ساله «نبیل رجب» فعال مدنی بحرینی پایان دهد.

این نهاد بین‌المللی این اقدام دولت منامه را تداوم سرکوب منتقدان از سوی رژیم بحرین دانسته است.

رجب در فوریه ۲۰۱۷ به دلیل مطالبی که در صفحه توئیتر خود منتشر و در آن از حکومت بحرین به دلیل همکاری با عربستان و امارات در جنگ علیه یمن و وضعیت بد حقوق بشر در آن کشور انتقاد کرده بود، به پنج سال زندان محکوم شد.

دیوان عالی بحرین هفته گذشته حکم پنج سال حبس رجب را تایید کرد. این حکم شش ماه پس از پایان محکومیت دو ساله‌اش صادر شده است.

جمال خاشقجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر