کد خبر: 710684 A

شی جین‌پینگ:

رئیس‌جمهوری چین گفت که این کشور وعده نمی‌دهد که از زور برای مواجهه با دخالت کشورهای خارجی و جنبش‌های جدایی‌طلبانه در تایوان استفاده نکند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری چین، امروز -چهارشنبه- گفت که این کشور وعده نمی‌دهد که از زور برای مواجهه با دخالت کشورهای خارجی و جنبش‌های جدایی‌طلبانه در تایوان استفاده نکند.

شی جین‌پینگ در چهلمین سالگرد بهبود روابط میان چین و تایوان تاکید کرد که «چینی‌ها با چینی‌ها نمی‌جنگند». وی همچنین گفت که اتحاد صلح‌آمیز به سود هر دو طرف خواهد بود.

شی گفت: «ما قول نمی‌دهیم که از زور در این زمینه استفاده نکنیم و از تمام ابزار موجود بهره نبریم.»

وی افزود که این خشونت تنها عیله گروه‌های کوچک جدایی‌طلب که در تایوان فعالیت دارند، اعمال می‌شود.

شی در ادامه گفت: «می‌خواهیم فضایی باز برای اتحاد صلح‌آمیز ایجاد کنیم، اما هیچ جایی برای اقدام‌های جدایی‌طلبانه و تروریستی وجود ندارد.»

وی اشاره کرد که مردم چین و تایوان «از یک خانواده‌ هستند» و از این رو مساله تایوان، مساله‌ای «داخلی» است و باید «با گفت‌وگو و رایزنی آن را حل و فصل کرد».

وی همچنین وعده کرد که روابط اقتصادی میان چین و تایوان را بهبود بخشد.

شی جین‌پینگ گفت: «باید فعالانه در زمینه عادی‌سازی همکاری‌های اقتصادی در خلیج تایوان بکوشیم و بازاری مشترک تشکیل دهیم، توسعه را افزایش دهیم، همکاری خود را قدرت بخشیده و روابط اقتصادی میان دو کشور را بهتر کنیم».

 

تایوان چین شی جین‌پینگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر