کد خبر: 709692 A

ده‌ها معترض به اوضاع فلاکت‌بار معیشتی سودان امروز- دوشنبه- به سمت کاخ ریاست جمهوری در خارطوم رفته و خواستار برکناری رئیس‌جمهوری این کشور شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک،‌ تظاهرکنندگان علیه اوضاع سخت معیشتی در سودان امروز- دوشنبه- به سمت کاخ ریاست جمهوری رفته و خواستار برکناری «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری این کشور شدند. 

پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. 

دولت سودان اعلام کرد که ده‌ها نیروی پلیس در مرکز شهر خارطوم برای جلوگیری از برگزاری راهپیمائی به دعوت انجمن مشاغل سودان به منظور برکناری البشیر مستقر شده‌اند. 

خودروهای نظامی فراوانی در نزدیکی منطقه چینی «قندول»، مکان تعیین شده برای برگزاری تظاهرات مستقر شده است.

به گزارش شاهدان عینی، خودروهای بدون سقف با سرنشینانی با لباس‌های شخصی در خیابان‌های مرکز پایتخت گشت می‌زنند. 

انجمن مشاغل سودان سه‌شنبه گذشته به برگزاری تظاهراتی مسالمت‌آمیز برای تحویل یادداشتی به کاخ ریاست‌جمهوری مبنی بر برکناری البشیر دعوت کرد اما نیروهای امنیتی مانع این اقدام شدند که به دنبال آن هزاران نفر در مرکز خارطوم تظاهرات کردند.

البشیر در دیدار با افسران برجسته در خارطوم، به پلیس دستور داد که علیه تظاهرکنندگانی که در اعتراض به افزایش قیمت نان به خیابان‌ها آمده‌اند، خشونت اعمال نکنند. 

این دستور پس از درخواست و دعوت «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل از مقام‌های سودان برای حفظ خویشتن‌داری و انجام تحقیق کامل درباره شمار کشته‌ها و میزان خشونت صادر شده است. 

دستگاه اطلاعات و امنیت سودان- امروز بیشتر بازداشت‌شدگان در راهپیمایی‌های اخیر را پس از انجام اقدام‌های امنیتی لازم در مورد آنها آزاد کرد. 

سودان همزمان با افزایش ۷۰ درصدی نرخ تورم و کاهش ارزش پوند سودان در مقابل دلار آمریکا و دیگر ارزهای خارجی، شاهد مشکلات اقتصادی روز افزون است.

نرخ رسمی دلار ۴۷.۵ پوند است و ۴۶ درصد مردم این کشور از فقر رنج می‌برند.

بر اساس گزارش دولت سودان،‌ دست کم ۱۹ نفر از تاریخ ۱۹ دسامبر در جریان اعتراض‌های مردمی نسبت به افزایش قیمت نان کشته شده‌اند. سازمان عفو بین الملل این رقم را ۳۷ نفر اعلام کرده است.

مردم سودان به دنبال تصمیم دولت برای افزایش قیمت نان از یک پوند به سه پوند، در اقدامی اعتراض‌آمیز به خیابان‌ها آمدند. 

البشیر در روز ششم اعتراض‌ها به مردم قول داد که اصلاحاتی واقعی به منظور تضمین زندگی خوب برای آنها انجام دهد. 

وی در نطق مردمی خود گفت: «بحران اقتصادی به یاری خداوند حل می‌شود». اما برخی کاربران فضای مجازی از این سخن به عدم وجود راهکاری برای برون‌رفت از بحران تعبیر کردند.

البشیر پنجشنبه گذشته در مراسم جشن فارغ‌التحصیلی فرماندهی نظامی در خارطوم گفت که در معرض باج‌خواهی سیاسی و اقتصادی برخی کشورهای دیگر قرار گرفته است. وی با تمسخر شایعات موجود مبنی بر فرار یا دستگیری او تاکید کرد که در جایگاه خود باقی خواهد ماند و به دستور مردم کنار نمی‌رود.

سخنگوی رسمی دولت سودان نیز جمعه گذشته اعلام کرد که اوضاع رو به آرامی است و بحران نان، نقدینگی و سوخت پس از ۱۵ ژانویه از طریق اتخاذ تدابیر لازم برای ثبات اقتصادی کشور از بین خواهد رفت.

اعتراض‌ها در سودان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر