کد خبر: 709596 A

وزارت نفت عراق امروز- دوشنبه- از افزایش تولید گاز طبیعی تا ۹۵۰ متر مکعب در ماه دسامبر ۲۰۱۸ خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز، وزارت نفت عراق امروز- دوشنبه- از افزایش تولید گاز طبیعی به ۹۵۰ متر مکعب خبر داد و بر ادامه تلاش‌ها برای بهره‌برداری از گاز مایع در تمام میادین نفتی و توقف سوخت گاز تا پایین‌ترین سطح ممکن تاکید کرد. 

«ثامر الغضبان» وزیر نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دو شرکت گاز جنوب و گاز بصره و طرف‌های همکار در شرکت نفت بصره و شرکت نفت «ذی قار» موفق به تحقق افزایش قابل توجهی در سرمایه گذاری‌های بهتر در زمینه گاز مایع از میادین جنوب و دریافت نتایجی روزانه بالغ بر ۹۵۰ میلیون فوت مکعب شده‌اند».

«حیان عبدالغنی» رئیس شرکت گاز جنوب عراق اعلام کرد که این شرکت توانسته است با توجه به افزایش ۱۰۰ میلیون فوت مکعب در روز افزایش قابل توجهی در میانیگن تولیدات خود داشته باشد. این موضوع موجب افزایش ظرفیت حجم گاز تغذیه کننده کارخانه‌های گاز شرکت بصره به بیش از ۹۵۰ میلیون فوت مکعب در روز شده است.

عبدالغنی افزود: «این شرکت به دنبال بهره‌برداری از روزانه ۱۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ است».

«عاصم جهاد» سخنگوی وزارت نفت عراق نیز اعلام کرد: «این افزایش حاصل از بهره‌برداری در مقادیر گاز خشک در نیروگاه‌های تولید برق استفاده خواهد شد که سهم بسزایی در کاهش هزینه‌های مالی پس از بی نیازی تدریجی از واردات سوخت جایگزین برای این نیروگاه‌ها دارد». 

جهاد توضیح داد که برنامه‌های وزارت نفت به دنبال بهره برداری از گاز مایع از تمام میادین نفتی و توقف سوزاندن گاز به سطوح پایین در چند سال آینده به ویژه در استان‌های بصره،‌ میسان و ذی قار از طریق قرارداد با شرکت‌های مهم جهانی است که ظرفیت جدیدی در راستای تحقق اهداف وزارتخانه در رفع نیازهای داخلی ایجاد می‌کند. 

برآوردهای اولیه وزارت نفت نشان می‌دهد که عراق حدود ۱۳۲ تریلیون متر مکعب گاز ذخیره دارد و حدود ۹۰ درصد گاز این کشور گاز مایع استخراج نفت است. عراق پس از روسیه، ایران،‌ قطر،‌ عربستان، امارات،‌ آمریکا،‌ نیجریه، ونزوئلا و الجزائر، رتبه یازدهم کشورهای گازخیز را به خود اختصاص داده است. 

گاز طبیعی عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر