کد خبر: 708145 A

ترامپ در مسیر بازگشت از عراق:

رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار با سربازان ایالات متحده در عراق از سیاست «اول آمریکا» دفاع کرد و گفت که این کشور دیگر نباید نقش «پلیس» بین‌المللی را ایفا کند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در مسیر بازگشت از عراق در جمع گروهی از خبرنگاران گفت که با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی صحبت کرده و به او گفته است که ما سالانه چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به شما می‌دهیم؛ آنها در دفاع از خود عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند.

وی ادامه داد: «من کسی بودم که سفارت آمریکا را به اورشلیم (بیت‌المقدس) انتقال دادم. ما به حمایت از اسرائیل ادامه می‌دهیم. آنها کارشان خوب بوده است».

رئیس‌جمهوری آمریکا به همراه همسرش شامگاه گذشته به‌طور سرزده به پایگاه الاسد در غرب بغداد سفر کردند. این نخستین سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به منطقه استقرار سربازان این کشور در عراق است. 

ترامپ در ساعت هفت و ۱۶ دقیقه بعدازظهر به وقت محلی، پس از آن‌چه خود سفری پر از استرس و مخفیانه در هواپیمای نیروی هوایی آمریکا توصیف کرد، وارد پایگاه الاسد شد. 

رئیس‌جمهوری آمریکا در برابر حدود ۱۰۰ نیروی ویژه ارتش آمریکا سخنرانی کرد و پس از جلسه‌ای کوتاه با فرماندهان نظامی، عراق را به مقصد آلمان ترک کرد. دفتر «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر عراق، اعلام کرد که برنامه دیدار با ترامپ طی تماسی تلفنی لغو و به زمان دیگری موکول شد. 

«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید، گفت که طی این تماس تلفنی ترامپ از عبدالمهدی دعوت کرد که به واشنگتن سفر کند و او نیز پذیرفت.  

ترامپ در دیدار با سربازان ایالات متحده در عراق از سیاست «اول آمریکا» دفاع کرد و گفت که این کشور دیگر نباید نقش «پلیس» بین‌المللی را ایفا کند. 

وی در دفاع از طرحش برای خروج نیروهای این کشور از سوریه گفت: «انصاف نیست که تمام بار این قضیه بر دوش ما باشد. دیگر نمی‌خواهیم کشورهای دیگر از ما و توانایی نظامی‌مان برای حمایت از خود سوءاستفاده کنند. آن‌ها پولی برای این کار نمی‌پردازند و از این به بعد باید چنین کنند.»

 

 

 

عراق دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر