کد خبر: 706372 A

سخنگوی ائتلاف اپوزیسون سودان گفت که مقام‌های این کشور روز گذشته ۱۴ نفر از رهبران این ائتلاف را همزمان با ادامه اعتراض‌ها برای چهارمین روز پیاپی علیه بحران اقتصادی دولت دستگیر و بازداشت کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «صادق یوسف» سخنگوی ائتلاف نیروهای توافق ملی سودان، یکی از دو ائتلاف اصلی مخالف در سودان گفت: «ابو عیسی رهبر ائتلاف (۸۵) ساله نیز پس از اجتماع مخالفان در خارطوم دستگیر شد».

یوسف خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان شد و گفت که دستگیری این افراد در حقیقت تلاش نظام برای توقف تحرکات خیابانی است. وی افزود که وضعیت سلامت ابوعیسی خوب نیست و وی پس از دستگیری به بیمارستان منتقل شد.

بازداشت‌ها در چهارمین روز تظاهراتی اتفاق افتاده است که به دنبال بحرانی شدن شرایط اقتصادی در برخی شهرهای سودان به پا شد. معترضان خشم و ناراحتی خود را از فساد حاکم ابراز کرده و برخی خواهان برکناری «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری این کشور هستند. 

به گفته شاهدان عینی دانشجویانی که روز شنبه در شهر «الرهد» تظاهرات کردند، دفتر حزب حاکم و دیگر ساختمان‌های رسمی را آتش زدند و برای مدت کوتاهی مسیر اصلی ورود به خارطوم را بستند.

این شاهدان گفتند که پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. معترضان در برخی مناطق خارطوم و شهر «واد مدنی» تجمع کردند. 

«فیصل حسن ابراهیم» معاون البشیر و معاون رئیس حزب حاکم گفت: «اعتراض‌ها هماهنگ و منظم برگزار شد و دو نفری که در تظاهرات شهر القضارف کشته شدند، از نیروهای مسلح بوده‌اند». 

وی افزود: «نیروهای مسلح سودان در حال حاضر از پایگاه‌های استراتژیک در سراسر کشور حراست می‌کنند».

به گفته مسئولان ذی‌ربط و شاهدان عینی، دست کم ۹ نفر در جریان اعتراض‌های روزهای اخیر کشته شده‌اند اما نمی‌توان تعداد قربانیان را به طور دقیق مشخص کرد. 

خدمات اینترنتی مختل شده و فعالان دولتی هشدار داده‌اند در صورت ادامه تظاهرات برای جلوگیری از ارتباط معترضان با یکدیگر شبکه‌های اجتماعی را مسدود می‌کنند. مقام‌های سودان به تعبیر خود،‌ «مهندسان» را مسئول اعتراض‌های اخیر می‌دانند. 

البشیر در بین رهبران آفریقا طولانی‌ترین دوره ریاست را پس از کودتای ارتش در سال ۱۹۸۹ میلادی داشته است. نمایندگان پارلمان ماه جاری میلادی قانونی را برای اصلاح دوره مجاز حکومت پیشنهاد کردند.

«الصادق المهدی» رهبر اپوزیسیون «الأمه» که پس از یک سال تبعید اختیاری به سودان بازگشته،‌ با تایید اعتراض‌های اخیر گفت: «باید این اعتراض‌ها ادامه یابد  چرا که مردم از وضعیت نامناسب خدمات‌رسانی رنج می‌برند». 

 

اعتراض‌ها در سودان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر