کد خبر: 705885 A

ژنرال آمریکایی:

معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا گفت که رئیس‌جمهوری ترکیه، همتای آمریکایی خود را با ارجاع به روابط طولانی‌مدت با آنکارا در مورد تمام برنامه‌های خود در سوریه قانع کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از رأی الیوم، «مارک کمیت» ژنرال بازنشسته آمریکایی در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی خود را در موضوع سوریه و طرح‌های آنکارا در این کشور قانع کرده است.

وی تأکید کرد که ترکیه با در اختیار داشتن یکی از بزرگ‌ترین ارتش‌های دنیا در اروپا و ناتو برای واشنگتن اهمیت فراوانی دارد.  

کمیت تصمیم آمریکا را برای خروج از سوریه را به تعبیر خود، اقدام اندیشمندانه‌ای برای گسترش روابط با آنکارا برشمرد. 

وی افزود‌: «ترک‌ها سال‌ها در کنار ما جنگیدند... روابط واشنگتن با آنکارا در مقایسه با دیگر کشورها بسیار مهم است».

این ژنرال بازنشسته آمریکایی در ادامه گفت: «من معتقدم که سیاست ترامپ در خروج از سوریه بسیار حکمیانه بوده است .... ترکیه برای آمریکا بسیار مهم بوده و این اقدام در راستای به دست آوردن ترکیه است». 

وی با اشاره به ارتباط  با دو گروه «ی‌پ‌گ» و «پ‌ک‌ک»، حمایت آمریکا از آنها را تاکتیکی موقتی برشمرد. 

کمیت گفت: «داعش دیگر تهدیدی وجودی برای آمریکا نیست، داعش شکست خورده اما هنوز نابود نشده است». 

رئیس‌جمهوری آمریکا عصر روز چهارشنبه بدون تعیین جدول زمانی مشخص از آغاز خروج نیروهایش از سوریه خبر داد. 

رسانه‌ها اعلام کردند که این تصمیم پس از تماس تلفنی دو رئیس‌جمهوری به دنبال اعلام تصمیم آنکارا برای حمله به شرق فرات در شمال سوریه اتخاذ شده است. 

«مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه نیز اعلام کرد که آنکارا و واشنگتن در ژانویه آینده خروج آمریکا از سوریه و دیگر موضوعات مرتبط با هماهنگی دو کشور را بررسی خواهند کرد. 

اوغلو در حاشیه دیدار از «مالتا» از تشکیل سه گروه کاری بین آنکارا و واشنگتن خبر داد. 

وی گفت: «این سه گروه در هشتم ماه ژانویه در واشنگتن نشست برگزار کرده و موضوع خروج آمریکا از سوریه و راهکارهای هماهنگی بین دو طرف را بررسی خواهند کرد». 

اوغلو در مورد تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه گفت که ترامپ در تماس تلفنی با اردوغان این موضوع را بررسی و سپس به صورت رسمی اعلام کرد. 

وی در پاسخ به پرسشی درباره تصمیم آنکارا برای حمله به گروه تروریستی داعش طی روزهای آینده گفت: «گروه‌های تروریستی چون داعش،‌ پ‌پ‌ک، ی‌پ‌گ و گولن برای ترکیه تفاوتی ندارد و آنکارا بر مبارزه با تمام گروه‌های تروریستی اصرار دارد». 

وزیر خارجه ترکیه گفت که این کشور اهمیت فراوانی برای حفظ تمامیت ارضی سوریه و ثبات آن قائل است و بنابراین از حمایت از دو گروهک «پ‌پ‌ک» و «ی‌پ‌گ‌» خشمگین می‌شود. 

وی گفت که کشورش به دنبال پایان دادن به نقشه راه منبج طی ۹۰ روز است و به‌رغم توافق امضا شده در ژوئن گذشته، دستاوردهای فعلی برای ترکیه رضایت‌بخش نیست و دلیل آن به آنکارا بر نمی‌گردد بلکه واشنگتن عامل آن است. 

چاووش اوغلو در مورد عملیات خروج سلاح گروه‌های تروریستی گفت که ترکیه از همان ابتدا بر لزوم این موضوع تاکید کرده و آمریکایی‌ها مدام اعلام می‌کنند که ارقام فراوانی از این سلاح‌ها در دست دارند و آنها را جمع‌آوری خواهند کرد. 

وی گفت: «امکان جمع‌آوری تمام سلاح‌ها وجود ندارد اما ما انتظارات خود را در این زمینه به اطلاع آمریکا رسانده‌ایم». 

این وزیر ترک در مورد روابط آنکارا- واشنگتن گفت که این موضوع از پیشینه بسیار خوبی برخوردار است اما برخی موضوع‌ها مثل تحویل «فتح الله گولن» به ترکیه و قطع حمایت از دو گروهک پ‌پ‌ک و ی‌پ‌گ همچنان به راه حل نیاز دارد.

وی گفت در صورت خروج آمریکا از سوریه موضوع آخر یعنی حمایت از کردهای مخالف حل خواهد شد. 

چاووش اوغلو در مورد قیمت لیره خواست که این موضوع را فقط به آمریکا ربط ندهند. 

وی در این زمینه گفت: «حمله‌ای که از لندن شروع شده، برخی کشورهای مسلمان پشت سر آن حرکت می‌کنند و این موضوع فقط به آمریکا ربط ندارد». 

وزیر خارجه ترکیه در پایان افزود که ترامپ برای اردوغان احترام خاصی قائل است و دوستی تنگاتنگی با یکدیگر دارند و این موضوع در تماس‌های تلفنی و دیدارهای دو جانبه کاملا مشهود است.

سوریه ناتو وزیر خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر