کد خبر: 705749 A

سخنگوی اشرف غنی:

سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان تاکید کرد که خروج نظامیان آمریکا، تاثیری در امنیت این کشور نخواهد داشت.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، «هارون چخانسوری» سخنگوی رئیس‌‌جمهوری افغانستان امروز -جمعه- گفت که خروج نظامیان آمریکا از این کشور «تاثیری در امنیت افغانستان ندارد.»

وی همچنین گفت که ارتش افغانستان از «چهار سال و نیم گذشته» بر اوضاع امنیتی کشور «تسلط» دارد.

«دونالد ترامپ: رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پنجشنبه شب اعلام کرد که نیمی از نظامیان این کشور را از افغانستان خارج می‌کند. این خبر یک روز بعد از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه منتشر شد.

بنا بر اعلام برخی رسانه‌ها از ۱۴ هزار نظامی آمریکایی که در حال حاضر در افغانستان حضور دارند، هفت هزار نفر به آمریکا بازگردانده می شوند.

نیروهای آمریکایی در افغانستان هم در ماموریت‌های ناتو برای حمایت از نظامیان افغانستان و هم در عملیات مستقل علیه تروریسم شرکت دارند.

این خبر در حالی منتشر می شود که مذاکرات آشتی میان ایالات متحده آمریکا و طالبان در هفته جاری در ابوظبی برگزار شد. هدف مقام‌های آمریکایی دستیابی به صلح با طالبان پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه آوریل ۲۰۱۹ افغانستان است.

مشخص نیست که آیا مقامات دولتی افغانستان از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیمی از نظامیانش از این کشور مطلع بوده‌اند یا خیر.

تصمیم واشنگتن برای خارج کردن نیروهایش از افغانستان و سوریه تبعات ژئوپولیتیک مهمی در منطقه دارد. برخی از کارشناسان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را پیروزی مهمی برای طالبان ارزیابی می‌کنند.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر