کد خبر: 705291 A

دادگاه عالی کویت امروز- چهارشنبه- به ابطال ماده ۱۶ لایحه داخلی پارلمان و به مفهوم عملی محرومیت دو نماینده مسلمان از عضویت در پارلمان رأی داد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز،‌ حکم دادگاه عالی کویت برای ابطال ماده ۱۶ لایحه داخلی پارلمان، در حقیقت اختیار نهائی را برای سلب یا عدم سلب عضویت هر نماینده در صورت فقدان یکی از شروط عضویت به این نهاد داده است.

پارلمان کویت به رغم صدور حکم نهائی در نوامبر ۲۰۱۷ برای حبس سه سال و شش ماه دو نماینده «جمعان الحربش» وابسته به جنبش اخوان المسلمین و «ولید الطبطبائی» سلفی مستقل، به دلیل تحرکات اعتراض‌آمیز، در اکتبر گذشته به نفع این دو نماینده رأی دادند. 

اصل این موضوع به نوامبر سال ۲۰۱۱ و ورود نمایندگان و تعدادی از تظاهر کنندگان به پارلمان باز می‌گردد. این افراد در حرکتی اعتراض‌آمیز وارد سالن اصلی پارلمان شده و خواستار استعفا و برکناری «ناصر محمد الصباح» نخست‌وزیر وقت به اتهام فساد شدند.

به رغم استعفای شیخ ناصر چند روز پس از این واقعه و تعیین «جابر المبارک الصباح» به جانشینی او و برگزاری چند دوره انتخابات نیابتی، این موضوع همچنان در صدر اولویت دادگاه‌ها باقی ماند و حکم دادگاه ممیزی برای حبس دو نماینده مذکور، الحربش و الطبطبائی صادر شد.

کویت دادگاه نماینده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر