کد خبر: 705085 A

برخی منابع طالبان گزارش دادند که مقام‌های آمریکا با این گروه در دومین روز گفت‌وگوهای صلح، پیشنهادات ارائه شده در زمینه برقراری آتش بس شش ماهه در افغانستان و عقب‌نشینی نیروهای بیگانه در آینده از این کشور را بررسی کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی،‌ گفت‌وگوهای مقام‌های آمریکا با گروه طالبان که تا سه روز متوالی در ابوظبی ادامه دارد، دست کم سومین دوری است که « زلمی خلیلزاد»، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان با نمایندگان این گروه در قالب تلاش‌های دیپلماتیک فشرده در سال جاری به منظور پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله برگزار می‌کند. 

برخی مقام‌های طالبان که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند: هیات آمریکائی برای آتش‌بس شش ماهه و نیز توافق برای تعیین نمایندگان طالبان در دولت آینده فشار اعمال می‌کند.

نمایندگان گروه طالبان در برابر آتش‌بس مقاومت می‌کنند و آن را مضر برای منافع خود و مفید برای نیروهای آمریکائی افغان می‌دانند.

آزادی زندانیان و تعیین جدول زمانی برای عقب‌نشینی و خروج نیروهای بیگانه در صدر اولویت‌های گروه طالبان قرار دارد.

سفارت آمریکا در کابل در این زمینه هنوز اظهار نظر نکرده است. 

گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که که اساس گفت‌وگوها بر موضوع اشغال افغانستان توسط آمریکا متمرکز است و هنوز هیچ گفت‌وگویی درباره دولت موقت، آتش‌بس، انتخابات و دیگر موضوعات داخلی انجام نشده است. 

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد: «محور گفت‌وگوها درباره خروج نیروهای اشغالگر از افغانستان و پایان دادن به سرکوب آمریکا و متحدانش در این کشور است».

هیئتی از دولت افغانستان به این شهر آمده و با خلیلزاد و برخی مقام‌های سعودی و امارات و پاکستان دیدار کرده است. 

به رغم اصرار آمریکا بر اینکه سازش مسالمت‌آمیز باید مورد توافق دولت افغانستان قرار گیرد، اما طالبان مذاکره مستقیم با مقام‌های دولت کابل را به ادعای غیر قانونی بودن و تحمیلی بودن از سوی خارجی‌ها رد کرده‌اند.

مقام‌های بلند پایه

جدیدترین دور تلاش‌های دیپلماتیک پس از یک سال از اعزام هزاران سرباز آمریکائی دیگر به افغانستان و تشدید حملات هوائی با هدف اجبار طالبان به پذیرش مذاکرات برگزار می‌شود.

«شیر محمد عباس استانکزی» رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در صدر هیات مذاکره کننده است و تعدادی از اعضای این گروه در کویته پاکستان و رئیس دفتر «ملا هیبت الله آخوندزاده» این هیئت را همراهی می‌کنند.

یک فعال دفاع از اسلام که ارتباط تنگاتنگی با نمایندگان طالبان دارد، گفت: «این نشست بسیار خوب و در هماهنگی کامل است که سیاستگذاران گروه‌های سیاسی و شورای کویته برای اولین بار در آن شرکت می‌کنند». 

«هارون چخانسوری» سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هیاتی از دولت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوی غیر مستقیم با هیات طالبان و زمینه‌سازی برای نشست مستقیم بین دو طرف عازم ابوظبی شد». 

آمریکا هدف مذاکرات جاری را تسهیل روند عملیات افغان‌ها دانسته و اعلام کرده است که مشارکت دادن عربستان سعودی‌، امارات و پاکستان در این مذاکرات نشان‌دهنده تمایل واشنگتن در ادغام دولت‌هایی است که در افغانستان دارای منافعی هستند.

نشست‌های پیشین در قطر برگزار می‌شد و به همین دلیل طالبان در این کشور دفتر سیاسی تشکیل داد اما مشارکت عربستان سعودی که تحریم‌کننده قطر است در این مذاکرات، موجب تغییر مکان گفت‌وگوها به ابوظبی شد.

افغانستان گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر