کد خبر: 703852 A

وزیر خارجه امارات اظهارات وزیر خارجه سابق آلمان مبنی بر اینکه منطقه خلیج‌فارس با تشدید بحران قطر در سال ۲۰۱۷ در آستانه وقوع جنگ قرار داشت را تکذیب کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجی امارات امروز- یکشنبه- در توئیتی نوشت: «اظهارات زیگمار گابریل وزیر خارجه سابق آلمان در کنفرانس بین‌المللی دوحه مبنی بر اینکه منطقه خلیج‌(فارس) زمان بحران قطر در آستانه دخالت نظامی قرار داشت، نادرست و دور از واقع است و تصمیم هر چهار کشور علیه قطر به دلیل حمایت دوحه از افراط‌گرایی و دخالت در امور این کشورها بوده است، من آن زمان با گابریل در برلین ملاقات کردم و دلایل بحران را تشریح کردم». 

وزیر خارجه سابق آلمان روز گذشته طی سخنرانی در کنفرانس بین‌المللی دوحه گفت: «یک سال پیش که بحران اختلاف قطر با کشورهای تحریم‌کننده تشدید شد، خاورمیانه در آستانه وقوع جنگ قرار گرفت». 

گابریل که در آن زمان وزیر خارجه آلمان بود، گفت که «رکس تیلرسون» وزیر خارجه پیشین آمریکا فتیله جنگ را پایین کشید.

وزیر سابق خارجه آلمان تأکید کرد:‌ «ما در بحران خلیج‌فارس از حمله نظامی دور نبودیم اما تیلرسون تلاش فراوانی کرد تا مانع وقوع چنین جنگی شود». 

قرقاش گفت: «اقدام‌های این چهار کشور برای جلوگیری از مداخله‌های سیاسی و حاکمیتی قطر و تغییر رویکرد مخرب آن بوده است. ما می‌دانیم که دوحه به عقل آمده و در زمان مناسب به دامان خلیج (فارس) بازخواهد گشت». 

در گزارش «بیل ترو» خبرنگار روزنامه انگلیسی «تایمز» در قاهره با عنوان «عربستان سعودی در آستانه جنگ علیه قطر بود»، آمده است: «ریاض و متحدانش قبل از مداخله دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و ممانعت از آنها، طرح حمله نظامی به قطر را در دست داشتند». 

این روزنامه نوشت: «ترامپ در اوج نگرانی‌ها از تشدید بحران و تبدیل آن به یک جنگ منطقه‌ای به نفع ایران مداخله و از وقوع جنگ جلوگیری کرد».

قطر گابریل قرقاش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر