کد خبر: 703709 A

دولت آمریکا مخالفان سیاسی و نظامی سوری را از مشارکت در هر نوع عملیات نظامی ترکیه علیه یگان‌های کرد در شرق فرات واقع در شمال شرق سوریه بر حذر داشته است.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی،‌ مقام‌های آمریکا با ارسال پیامی به ائتلاف ملی مخالفان سوری و آرتش آزاد سوریه تهدید کردند که در صورت مشارکت در هر نوع عملیات ترکیه در شرق فرات با برخورد مستقیم ارتش آمریکا روبه‌رو خواهند شد. 

در این پیام آمده است: «مشارکت ائتلاف یا عناصر ارتش آزاد سوریه در عملیات ترکیه به هر شکلی که باشد، ‌به مفهوم حمله به آمریکا و نیروهای ائتلاف بین‌المللی است که نتیجه آن برخورد مستقیم خواهد بود». این پیام در ادامه افزوده است که نیروهای آمریکا و نیروهای دموکرات سوریه با یکدیگر درآمیخته‌اند و نمی‌توان در حمله علیه دموکرات‌های سوری نیروهای آمریکائی را استثنا کرد و با آنها درگیر نشد.

در پیام مقام‌های واشنگتن عبارت «وقتی فیل‌ها می‌رقصند باید از صحنه دور باشی» عینا ذکر شده است.  

این موضوع سه روز پس از آن مطرح شد که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه از عزم کشورش برای حمله نظامی در چند روز آینده به منظور پاک‌سازی شرق فرات از عناصر کُرد خبر داد.

یگان‌های کُرد در سوریه در مساحتی بیش از ۴۵ هزار کیلومتر مربع از سواحل فرات گرفته تا مرزهای شمال شرق عراق با سوریه حضور دارند که حدود ۴۸۰ کیلومتر از مرزهای این کشور با ترکیه را در بر می‌گیرد. این یگان‌ها ۱۵ هزار عنصر مسلح در منطقه دارند که از سال ۲۰۱۴ تحت حمایت نظامی آمریکا هستند.

یگان‌های کرد همچنین بر بزرگ‌ترین میادین و تاسیسات نفتی و گازی سوریه تسلط داشته و ۶۰ درصد از زمین‌های کشاورزی، بزرگ‌ترین منابع آبی و سدهای تولید برق را در اختیار دارند.

گفته می‌شود که وزارت دفاع آمریکا تصریح کرده است که درصدد تشکیل نیرویی ۳۵ تا ۴۰ هزار نفری در شرق فرات برای تضمین سیطره همیشگی بر این منطقه است. 

ترکیه با طرح واشنگتن که به مفهوم تبدیل نیروهای کرد به یک ارتش نظامی است، مخالف بوده و این اقدام را زمینه‌ساز تشکیل یک گروه تروریستی در مرزهای جنوبی این کشور می‌داند.  

 

ترکیه واشنگتن نیروهای کرد مخاتلفان سوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر