کد خبر: 699814 A

شورای استان بصره تظاهرات مجدد در این استان را نشانه عدم خدمات رسانی و عدم پای بندی دولت به وعده‌­های خود برای تحقق خواسته­‌های مردم دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از الشرق الاوسط،‌ یک روز پس از حمله به «فؤاد حسین» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور اقتصادی و دارائی عراق و هیأت همراهش در استان بصره توسط معترضان،‌ این تظاهرات خشم‌آلود در استان گسترش پیدا کرد و پلیس برای متفرق کردن معترضان به تیراندازی متوسل شد.

برخی از تظاهر کنندگان در اقدامی مشابه اعتراض­‌های پاریس در روزهای گذشته جلیقه‌­های زرد به تن کردند.

فیلم منتشر شده نشان می­‌دهد «اسعد العیدانی» استاندار بصره از خودروی خود پیاده شده و به یک شهروند بصره در میان انبوه خشم مردم از سوء خدمات‌رسانی حمله می­‌کند. به گفته ناظران سیاسی، بحران سیاسی که در بغداد و پس از شکست پارلمان در تکمیل کابینه دولت جدید تشدید شده است،‌ می­‌تواند پیامدهای سیاسی برای استان و سراسر عراق به همراه داشته باشد.

در این زمینه نیروهای امنیتی عراق تعدادی از خبرنگاران و روزنامه نگاران را پس بازداشت در خلال تظاهرات اعتراض آمیز مقابل ساختمان استانداری آزاد کردند.

صدها شرکت‌کننده در این تظاهرات اعتراض‌آمیز مقابل ساختمان جدید استانداری تجمع کردند و خواهان رفع بیکاری، انجام اصلاحات و بهبود اوضاع خدمات‌رسانی شدند.

برخی از این تظاهر کنندگان جلیقه­‌های زرد به تن کرده بودند که تعدادی از این افراد از جمله روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در حین متفرق کردن پلیس دستگیر شدند.

تعدادی از خبرنگاران در بصره اعلام کردند که هنگام پوشش خبری تظاهرات بصره در مقابل ساختمان دولتی بازداشت شده و مجوز آنان مصادره شده بود اما پس از دو ساعت آزاد و مجوزهایشان بازگردانده شد.

شورای استان بصره تظاهرات مجدد در این استان را نشانه عدم خدمات‌رسانی و عدم عمل و پایبندی دولت به وعده­‌های خود برای تحقق خواسته­‌های مردم دانست. این شورا پوشیدن جلیقه­‌های زرد توسط تظاهر کنندگان را حرکتی تقلیدی و خودجوش برشمرد.

«ربیع منصور» عضو این شورا در تصریحی مطبوعاتی گفت: «شهروندان به دلیل عدم تمرکز دولت مرکزی هیچ تغییری ندیده و به نیازهای آنها در زمینه خدمات رسانی پاسخ داده نشده است».

وی افزود که تمام وعده‌­ها و شعارهای دولت در تظاهرات قبل عملی نشد و صرف یک تصمیم باقی ماند».

این عضو شورا توضیح داد که شهروندان دوباره و با احساس به حاشیه رانده شدن توسط دولت مرکزی تظاهرات کردند.

وی گفت:‌ «استان و شورای آن از تظاهرکنندگان می­‌خواهد که مسیر خود راهپیمایی‌های خود را تغییر نداده و به ارگان­‌های دولتی و ‌اماکن عمومی حمله نکنند و به صورت مسالمت‌آمیز راهپیمایی کنند».

منصور پوشیدن جلیقه‌­های زرد توسط تظاهرکنندگان را یک حرکت تقلیدی صرف خواند که هیچ جهت‌گیری سیاس ندارد به ویژه اینکه بیشتر این افراد را نوجوانان تشکیل می­‌دهند.

 

 

 

 

اعتراض بصره جلیقه زردها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر