کد خبر: 698693 A

حزب سوسیالیست اسپانیا در انتخابات منطقه‌ای در آندلس شکست سنگینی را متحمل شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، حزب سوسیالیست اسپانیا در انتخابات منطقه‌ای در آندلس شکست سنگینی را متحمل شد و تنها توانست ۳۳ کرسی از ۱۰۹ کرسی پارلمان را از آن خود کند. این در حالی است که حزب سوسیالیست در انتخابات این منطقه خودمختار در سال ۲۰۱۵، ۴۷ کرسی به دست آورده بود. 

در حال حاضر، پنج حزب در پارلمان این منطقه حضور دارند و هیچ‌یک نتوانسته ۵۵ کرسی مورد نیاز برای به‌دست آوردن اکثریت را از آن خود کند. این بدان معنی است که پارلمان باید میان احزاب دست به ائتلاف بزند. 

«سوزان دیاز» رهبر این منطقه خودمختار، گفت: «باوجود پیروزی، شبی غمگین برای حزب سوسیالیست بود. طرف چپ شکست سنگینی را متحمل شد. اما نکته اصلی اینجاست که راست افراطی که در سراسر اروپا قدرت گرفته، در آندلس نیز سروکله‌اش پیدا شده است.»

اشاره دیاز به حزب «بوکس» است که توانست ۱۲ کرسی را در پارلمان این منطقه خودمختار که پیشتر به «دژ چپ‌ها» معروف بود به دست آورد. بوکس در انتخابات گذشته نتوانسته بود هیچ کرسی‌ای را به خود اختصاص دهد. 

حزب محافظه‌کار مردم و حزب راست‌میانه «شهروندان» اکنون به ترتیب ۲۶ و ۲۱ کرسی را در دست دارند. حزب چپ‌گرای «آدلانته» نیز ۱۷ کرسی را به خود اختصاص داده است. امری که باعث می‌شود حزب راست افراطی بوکس بدل به عضوی حیاتی در ایجاد ائتلاف بشود.

آندلس انتخابات آندلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر