کد خبر: 698637 A

رئیس مرکز آثار ملی فرانسه گفت که هزینه‌های خسارت‌های فراوان به طاق نصرت بر اثر اعمال خشونت‌آمیز در تظاهرات جلیقه زردها در پاریس احتمالا به یک میلیون یورور می‌رسد.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «فیلیپ بلاوال» رئیس مرکز آثار ملی فرانسه در مصاحبه با روزنامه فیگارو گفت: «هزینه خسارت وارده به طاق نصرت را فراتر از صدها هزار یورور بلکه حتی یک میلیون یورور برآورد می‌کنم». 

وی افزود: «طاق نصرت که یکی از برجسته‌ترین نمادهای ملی فرانسه است،  عصر روز شنبه در تظاهرات جلیقه زردها تخریب و سیستم‌های فنی و کامپیوتری آن به غارت رفت و بر دیوارهای آن شعارهایی نوشته شد».

بلاوال توضیح داد که اثر باستانی،‌ گردشگری و ملی در مکان تندیس سرباز گمنام نیز مورد غارت گسترده شامل مجسمه‌ها و سالن‌های نمایش و فروشگاه‌های آن قرار گرفت. تندیس گچی که قدمت آن به دهه سوم قرن گذشته باز می‌گردد و نیز نمایشگاهی در سالنی معروف به زیر شیروانی کاملا تخریب شد. سر مجسمه سنگی ناپلئون نیز قطع شد. 

رئیس مرکز آثار ملی فرانسه در صفحه توئیتر خود تصاویری از خسارت‌های وارده به طاق نصرت را منتشر کرد. 

بلاوال در گفت‌وگو با رادیو فرانسه گفت: «زمان بازگشائی این بنای یادبود هنوز مشخص نیست».

وی افزود: «ما قصد داریم که این بنا را در نزدیک‌ترین زمان ممکن بازگشائی کنیم. با توجه به آنچه رخ داده بسیار مهم است که نشان دهیم این بنای یادبود هنوز باز است و تمام کسانی که می‌خواهند به صورت صلح‌آمیز به آنجا بروند و ارزش‌های نمادین این بنا را به اشتراک گذارند، امکان این عمل را بیابند». 

نیروهای امنیتی تحقیقات خود را برای یافتن عاملان تخریب این بنای یادبود و غارت اموال آن ادامه خواهند داد. 

بلاوال افزود که بازرسان و محققان از عصر شنبه اقدام به جمع‌آوری نمونه‌های دی‌ان‌ای کرده‌اند. 

پاریس روز شنبه شاهد تحرک اعتراض‌آمیز جنبش جلیقه زردها بود اما این تظاهرات به خشونت و آشوب بی‌سابقه‌ای منجر شد. 

پلیس فرانسه ۴۱۲ نفر را بازداشت کرده است. این در حالی است که تعداد تظاهرکنندگان در سراسر فرانسه به ۱۳۶ هزار نفر می‌رسد. 

 

فرانسه جلیقه زردها طاق پیروزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر