کد خبر: 692502 A

سفیر روسیه در فنلاند به دلیل اتهام این کشور در ایجاد اخلال در سیستم مکان‌یابی جهانی در فنلاند طی رزمایش‌های جنگی ناتو احضار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «تیمو سوئینی» وزیر خارجه فنلاند طی اظهارات رادیوئی خود در دیدار رسمی از آمریکا گفت:‌ «ما هیچ چیزی برای مخفی کردن نداریم. این اخلال موضوع خطرناکی است که ناوگان هوائی شهری ما را به شدت نگران کرده است. ما به روسیه  پاسخ خواهیم داد و در این مورد با آنها بحث خواهیم کرد و انتظار داریم که پاسخگو باشند». 

وزارت امور خارجه فنلاند روز پنجشنبه اعلام کرد که شاهد ایجاد اخلال در سیستم مکان‌یابی جهانی در فنلاند در طول رزمایش‌های جنگی اخیر ناتو از خاک روسیه بوده است. 

کرملین روز دوشنبه گذشته ادعای فنلاند مبنی بر ایجاد پارازیت در سیستم مکان‌یابی جهانی طی رزمایش‌های نظامی ناتو از خاک روسیه را رد کرد.

پیش از این نیز طی ماه جاری میلادی اداره هواشناسی فنلاند نسبت به ترافیک هوایی به دلیل  اخلال گسترده در سیستم مکان‌یابی جهانی در شمال این کشور هشدار داده بود. اخیرا نروژ نیز اتهام مشابهی را علیه روسیه مطرح کرده است.

فنلاند عضو پیمان ناتو نیست اما به عنوان متحد در بزرگ‌ترین رزمایش این سازمان در دهه‌های گذشته که روز چهارشنبه به پایان رسید، ‌مشارکت داشته است. نیروهای ۳۱ کشور در مانورهای نظامی نزدیک به خاک روسیه در منطقه‌ای گسترده از دریای بالتیک تا ایسلند شرکت داشتند. 

 

فنلاند سفیر روسیه سیستم مکان یابی جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر