کد خبر: 691425 A

تعدادی از اعضای پارلمان اروپا خواستار آغاز تحقیق در مورد چگونگی رسیدن مقادیر فراوان سلاح‌های ساخت اتحادیه اروپا به دست تروریست‌ها به ویژه گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از سانا،‌ در پیش نویس طرحی که تعدادی از اعضای پارلمان اروپا در استراسبورگ آماده کرده و خبرگزاری نووستی گزیده‌های از آن را منتشر کرده،‌ آمده است: «برخی کشورهای اروپائی از جمله بلغارستان و رومانی پایبند این قوانین و موضع یکسان اتحادیه در مورد انتقال اسلحه نیستند که مانع فروش اسلحه خریداری شده به طرف سوم می‌شود». 

انجمن شورای پارلمان اروپا در ماه ژانویه گذشته خواستار تحقیق با بلغارستان و رومانی در مورد صدور اسلحه به تروریست‌ها در سوریه تحت نظارت سازمان اطلاعات آمریکا شد. 

شبکه خبری «یورونیوز» سال گذشته با انتشار گزارشی از سوی یک مؤسسه انگلیسی فاش کرد که ۳۳ و ۱۸ صدم درصد سلاح گروه تروریستی داعش در اروپا تولید می‌شود و بیشتر آن‌ها از کشورهای رومانی،‌ بلغارستان و مجارستان می‌رسد، به گونه‌ای که  این مهمات از سراسر اروپا به ترکیه، اردن و کویت ارسال و سپس توسط متحدان آمریکا در شمال و جنوب سوریه از طریق هواپیماها و کامیون‌ها برای تروریست‌ها توزیع می‌شود.

اعضای پارلمان اروپا خواستار تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌ای شدند که آسیب‌های ناشی از حجم سلاح و مهمات تولید شده در اتحادیه اروپا را که در دست تروریست‌های «داعش» در سوریه و عراق بوده، نشان دهد. 

این قطعنامه همچنین بر منع کشورهای عضو پارلمان از ارائه هر نوع مجوزی برای معاملات سلاحی تأکید دارد که  امکان انتقال تکنولوژی یا تجهیزات نظامی به دست افراد غیر عضو در قرار داد را فراهم می‌کند. 

کشورهای عضو پارلمان همچنین به رد و جلوگیری از وقوع عملیات انتقال مشابه در آینده و به ویژه در آمریکا و عربستان سعودی دعوت کرد.

ارتش عربی سوریه مقادیر زیادی اسلحه، مهمات و موشک‌های مختلفی را در لانه‌های گروه‌های تروریستی در مناطق آزاد شده ثبت کرده است که ساخت آمریکا و اروپا هستند.

 

سوریه داعش پارلمان اروپا تروریست‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر