کد خبر: 691363 A

نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا تصریح کرد که کشورش آماده تجدید نظر در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و کوتاه‌بردی است که بین مسکو و واشنگتن امضا شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم،‌ «ولادیمیر چیژوف» نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا امروز- سه‌شنبه- در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «فاینشنال تایمز» گفت که کشورش آماده اصلاح مفاد پیمان  یا جایگزنی یک پیمان جدید است.

وی طی یادداشتی بر پیشنهاد واشنگتن برای عضویت چین در پیمان مذکور به دلیل نگرانی از برنامه موشکی هسته‌ای پکن این پرسش را مطرح  کرد که چرا آمریکا بیش از ما از این موضوع نگران است؟ چیژوف تأکید کرد که روسیه برخلاف آمریکا مرزهای زمینی طولانی با چین دارد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این از تصمیم خود برای خروج از پیمان منع موشک‌­های میان‌برد و کوتاه‌برد خبر داده بود. این تصمیم در پی اتهام‌زنی­‌های متقابل مسکو واشنگتن در نقض مفاد پیمان اتخاذ شد.

ترامپ گفته بود که کشورش تا زمانی که دیگران به عقل آیند، به تقویت زرادخانه هسته­‌ای خود ادامه خواهد داد. وی تأکید کرد که مخاطبان این پیام در وهله نخست چین و روسیه هستد.

بر اساس این گزارش، بیشتر کشورها نگرانی خود را از تصمیم واشنگتن برای خروج از پیمان مذکور که یکی از ارکان اصلی ثبات استراتژیک در جهان است، ابراز کرده­‌اند.

 

 

مسکو آمریکا پیمان منع موشک های هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر