کد خبر: 691211 A

ارائه یافته‌هایی جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی؛

مقام‌های اطلاعاتی ترکیه مدارکی جدید را در زمینه ارتباط ولیعهد عربستان با پرونده قتل روزنامه‌نگار سعودی در اختیار آمریکا گذاشته‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه نیویورک تایمز، یکی از اعضای تیمی که «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی را در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رساند، در تماسی تلفنی با مافوقش گفته بود «به رئیست اطلاع بده». گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که فرد مورد نظر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی است.

این مکالمه بخشی از فایل‌های ضبط‌شده‌ای است که در وزارت اطلاعات ترکیه در اختیار واشنگتن، پاریس و برخی طرف‌های دیگر قرار گرفته است. 

به گفته سه منبع آگاه، این اسناد در اختیار «جینا هاسپل» رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، قرار گرفته است و یکی از قوی‌ترین مدارکی است که قتل خاشقجی را به ولیعهد عربستان مربوط می‌داند. 

گرچه در طی این مکالمه نامی از محمد بن سلمان آورده نمی‌شود، اما مقام‌های اطلاعاتی آمریکا باور دارند که «رئیست» اشاره‌ای است به ولیعهد سعودی. مقام‌های آگاه گزارش داده‌اند که «ماهر عبدالعزیز مطرب» یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره عربستان برای قتل خاشقجی، این سخنان را به عربی بر زبان آورده است. 

مقام‌های اطلاعاتی ترکیه به همتایان آمریکایی خود گفته‌اند که به باور آن‌ها مطرب در این مکالمه با یکی از مشاوران بن سلمان گفت‌وگو می‌کرده است. مطرب بارها با ولیعهد عربستان در سفرها همراه بوده است.

کسانی که در جریان این مکالمه قرار داشته‌اند، اعلام کرده‌اند که مطرب به مشاور بن سلمان گفته «کار انجام شد» گرچه بر سر ترجمه این عبارت اختلاف‌نظر وجود دارد. 

 

محمد بن سلمان جمال خاشقجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر