کد خبر: 690855 A

قیمت نفت در آسیا همزمان با اعلام کاهش سطح تولید عربستان به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز، به دلیل نگرانی از عرضه بی‌رویه رو به کاهش داشته است.

به گزارش ایلنا به نقل از رأی الیوم،‌ حدود ساعت پنج و ۲۰ دقیقه به وقت محلی قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه دسامبر با ۷۰ سنت کاهش به هر بشکه ۶۰ دلار و ۸۹ سنت در مبادلات الکترونیک آسیا رسید.  

اما قیمت هر بشکه نفت برنت اروپا برای تحویل در ماه ژانویه با یک دلار و ۱۳ سنت کاهش به ۷۱ دلار و ۳۱ سنت رسید. 

«استفان انیس» تحلیلگر مالی گروه «اواندا» گفت: «روال کاهش نیم ملیون بشکه در روز در تولید نفت تا ماه دسامبر ادامه خواهد داشت». 

قیمت نفت پس از افزایش در اوایل ماه اکتبر به بالاترین سطح خود در چهار سال گذشته طی فقط یک ماه یک پنجم افت کرده است. 

کاهش قیمت‌ها ناشی از عوامل زیادی چون کاهش تقاضا و افزایش تولید بوده است. 

بزرگ‌ترین تولید کنندگان نفت در بیانیه مشترکی تأکید کردند که سطح عرضه جهانی نفت خام بیشتر از سطح تقاضا در سال آینده خواهد بود،. در این بیانیه به اتخاذ استراتژی‌های جدید برای تعدیل سطح تولید دعوت شده است. 

این بیانیه مشترک در پایان نشست کشورهای عضو اوپک و دیگر کشورهای نفت‌خیز خارج از این کارتل در ابوظبی که به دنبال نگرانی از سقوط قیمت طلای سیاه مانند تجربه سال ۲۰۱۴ برگزار شد، ‌صادر شده است. 

«خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان سعودی در مصاحبه با خبرنگاران اندکی قبل از آغاز نشست گفت:‌ «ریاض صادرات نفت خود را تا ماه دسامبر به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با ماه نوامبر کاهش خواهد داد». 

روسیه بر پایبندی خود به هر نوع توافق جدید برای کاهش تولید نفت تأکید کرده است. 

 

 

تولید نفت عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر