کد خبر: 690781 A

وزیر انرژی عربستان خواستار شد؛

رویکرد جدید عربستان پس از یک دوره پمپاژ شدید نفت در پاسخ به درخواست رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با پادشاه سعودی در ماه جولای گذشته در راستای جبران کاهش صادرات ایران تحت تاثیر تحریم‌ها اتخاذ شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان امروز -دوشنبه- خواستار کاهش روزانه یک میلیون بشکه‌ در تولید نفت در جهان شد.

رویکرد جدید عربستان پس از یک دوره پمپاژ شدید نفت در پاسخ به درخواست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی در ماه جولای گذشته در راستای جبران کاهش صادرات ایران تحت تاثیر تحریم‌ها اتخاذ شده است.

ترامپ آن زمان در توئیتر نوشته بود: «با پادشاه سعودی صحبت کردم و برای او توضیح دادم که به دلیل اختلال‌ها در ایران و ونزوئلا می‌خواهم که ریاض سطح تولید نفت خود را برای جبران کسری موجود حدود دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد، قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است،‌ او نیز موافقت کرد».

روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از برخی مسئولان بخش نفتی  نوشت:‌ «جای تردید است که عربستان سعودی قادر به افزایش تولید خود تا سطح پیشنهادی ترامپ باشد». یک مقام مسئول نفتی برجسته در عربستان به این روزنامه گفت: «این موضوع خیلی ساده است، چنین چیزی امکان ندارد». به نظر می‌رسد که ریاض در حال حاضر این موضوع را درک کرده است.

صادرات نفتی عربستان سعودی در سپتامبر گذشته  تا سطح شش میلیون و ۵۴۹ هزار بشکه در روز در مقایسه با تولید شش میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در آگوست گذشته کاهش یافت. 

«محمد بن حمد الرمحی» وزیر نفت عمان در نشست کمیته کنترل بازار در ابوظبی گفت: «بیشتر اعضای اوپک و صادرکنندگان نفت متحد با این سازمان از کاهش عرضه جهانی نفت خام حمایت می‌کنند و این موضوع ریاض را با توجه به گرایش‌های بین المللی مخالف نسبت به مواضع ترامپ وادار به همکاری خواهد کرد».       

 

تولید نفت دونالد ترامپ خالد الفالح نفت در بازارهای جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر