کد خبر: 690596 A

قنادباشی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

مواضع آمریکا در مورد پایان جنگ یمن، با فروش سلاح و کمک‌های اطلاعاتی به عربستان در تعارض است و نمی‌توان به حل و فصل این منازعه چهارساله امیدوار بود.

«جعفر قنادباشی» کارشناس مسائل بین‌الملل در تشریح آخرین وضعیت نبرد الحدیده و موج جدید اقدام‌های عربستان علیه یمن در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: داده‌های میدانی و رسانه‌ای حکایت از آن دارد که طی روزهای اخیر درگیری‌ها در یمن شدت پیدا کرده و یک تیم مرکب از عربستان و امارات به علاوه مزدوران استخدامی سودانی الاصل در حال حمله به نیروهای انصارالله و پیشروی در بخش‌هایی از بند الحدیده یمن هستند که تا حدودی موفق شدند وارد بخش‌های شمال شرقی این جغرافیا شوند اما واقعیت این است که ادعای تصرف تمام خاک بندر الحدیده کاملاً کذب است. ائتلاف سعودی‌ها و امارات به دنبال آن است تا بتواند مسیر الحدیده به صنعاء را قطع کند و مانع اعزام نیروهای انصارالله یمن به الحدیده شود؛ چراکه آنها به خوبی می‌دانند که نمی‌توانند این بندر استراتژیک را فتح کنند و تنها زمان درگیری و هزینه‌ها بالا خواهد رفت.

وی ادامه داد: کمک لجستیکی، اطلاعاتی و هوایی ایالات متحده و فرانسه به ائتلاف عربی (متشکل از عربستان و امارات) نه تنها در مورد تصرف الحدیده بلکه از روزهای اول تجاوز به خاک یمن به قوت خود باقی بوده است. این کمک‌ها از خرداد ماه امسال و دقیقاً زمانی که سناریوی اشغال بندر الحدیده از سوی عربستان مطرح شد به اوج خود رسید و تا به امروز شاهد آن هستیم که نبرد در الحدیده به یک جنگ فرسایشی تبدیل شده است. از این منظر باید توجه داشته باشیم که سناریوی اشغال این بندر استراتژیک یمن تنها از سوی سعودی‌ها و امارات در حال پیگیری نیست بلکه این موضوع به یک پرونده بین‌المللی و فرامنطقه‌ای تبدیل شده است. این در حالی است که شدت عملیات در روزهای اخیر بیشتر شده و یکی از دلایل عمده آن در پیش رو بودن مذاکرات و گفت‌وگوها برای پایان دادن به این منازعه چهارساله است.

این تحلیلگر مسائل منطقه با بیان اینکه غربی‌ها و سعودی‌ها به دنبال کسب منافع حداقلی در خلال اشغال الحدیده هستند، گفت: چندی پیش آمریکایی‌ها اعلام کردند که پرونده یمن باید به زودی صلح را تجربه کند و قرار بر این شد تا نماینده سازمان ملل در یمن هم اقدام به میانجی‌گری کند و مقرر شد که در ماه دسامبر سال جاری این مذاکرات صورت بگیرد. لذا بر اساس یک اصل نانوشته در نظام بین‌الملل زمانی که قرار است در راستای یک منازعات و تحولات سخت مذاکراتی صورت بگیرد، طرفین درگیر در آن سعی می‌کنند تا بیشترین و قوی‌ترین برگ برنده را در اختیار بگیرند تا نهایتاً بتوانند میزان نفوذ حریف را به نفع خود کاهش دهند. پرونده یمن هم از این امر مستثنی نیست؛ عربستان، امارات، ایالات متحده و کشورهایی مانند بریتانیا و فرانسه در این بین سعی دارند تا بتوانند بیشترین امتیاز را کسب کنند.

وی افزود: با نگاهی به این تئوری نانوشته به خوبی می‌توان درک کرد که چرا انصارالله تا به این حد در بندر الحدیده مقاومت می‌کند و از سوی دیگر به روشنی مشخص می‌شود که چرا ریاض و هم‌پیمانان آنها با صرف هزینه‌های میلیارد دلاری بر اشغال الحدیده اصرار دارند. آنها به خوبی می‌دانند که اگر بند الحدیده را به تصرف خود در آورند می‌تواند با یک دستاورد حداقل نظامی به پای میز مذاکره بیایند و انصارالله را مجبور تامین خواسته‌های خود کنند. در این بین مواضع ایالات متحده و همچنین فروش تجهیزات و تسلیحات به عربستان و امارات به خوبی نشان می‌دهد که سخنان وزیر خارجه آمریکا در مورد پایان دادن به جنگ یمن، غیر واقعی است و عملیاتی نخواهد شد. 

قنادباشی در پایان خاطرنشان کرد: تصاویری که از اسارت نظامیان عربستان توسط منابع خبری انصارالله و عناصر بومی آنها مخابره می‌شود، دقیقاً گویای این است که اخبار منتشر شده در مورد تصرف کامل الحدیده صحت ندارد؛ چراکه اگر چنین موضوعی واقعیت داشت توپخانه رسانه‌ای غرب و اعراب به صورت گسترده این موضوع را پوشش می‌دادند. از سوی دیگر سعودی‌ها به خوبی می‌دانند که جنگ یمن و به خصوص نبرد الحدیده به یک منازعه فرسایشی میدانی تبدیل شده و اگر این روند ادامه داشته باشد هزینه‌های انسانی و مالی بسیار زیادی برای آنها به وجود خواهد آمد. لذا آنچه که از مولفه‌های موجود پیداست، تشدید درگیری‌ها طی روزهای آینده و احتمال مداخله سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس موقت است.       

عربستان سعودی یمن انصارالله صنعاء امارات متحد عربی بندر الحدیده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر