کد خبر: 688681 A

انگلیس شرکای خود در شورای امنیت سازمان ملل را به اتخاذ راهکار سیاسی برای حل بحران یمن فرا خواند.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره،‌ «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس در دیدار با «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن گفت که در تلاش برای پایان دادن به جنگ یمن و رسیدن به یک راهکار سیاسی مناسب به منظور حل بحران این کشور، شورای امنیت سازمان ملل را برای اتخاذ تدابیر جدید در این زمینه تحت فشار قرار خواهد داد.

وزارت خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌­ای اعلام کرد: «هانت و گریفیتس با یکدیگر به توافق رسیده­‌اند که اکنون زمان آن فرارسیده است تا شورای امنیت برای تحکیم و تقویت عملیات صلح به رهبری سازمان ملل اقدام کند».

در این بیانیه آمده است: «عملیات مد نظر انگلیس در شورای امنیت به تحقق هدف صلح در یمن کمک خواهد کرد و مایه ضمان اجرای آتش‌بس کامل در صورت توافق خواهد بود». اما در این بیانیه عملیاتی که انگلیس انجام خواهد داد، به طور دقیق مشخص نشده است.

هانت در این بیانیه اعلام کرده است: « طرفین جنگ برای مدت‌ها معتقد بودند که راهکار نظامی برای حل این بحران البته با پیامدهای ناگوار انسانی امکان‌پذیر است. امروز برای اولین بار به نظر می‌­رسد که فرصت برای تشویق هر دو طرف به بازگشت به میز مذاکرات و توقف عملیات جنگ به وجود آمده و راهکار سیاسی تنها راه حل موجود برای برون رفت از این بحران است».

وزیر خارجه انگلیس در ادامه افزود که کشورش تمام تلاش و نفوذ خود را برای تقویت این رویکرد به کار خواهد بست. وی گفت که اکنون فرصتی کوچک اما حقیقی برای توقف اعمال خصمانه و کاهش رنج مردم یمن ‌وجود دارد.

گریفیتس چهارشنبه گذشته و چند ساعت پس از آمریکا اعلام کرد که برای تعیین دور جدید مذاکرات بین طرف‌­های درگیر جنگ در یمن طی مدت یک ماه تلاش خواهد کرد.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل نیز روز جمعه به توقف اعمال خشونت‌آمیز در یمن و بازگشت به مذاکرات صلح دعوت کرده بود.

آمریکا با ایجاد تغییر ناگهانی در موضع خود، عربستان سعودی را به پایان دادن به جنگ یمن از طریق برقراری آتش‌بس و انجام مذاکرات صلح دعوت کرد.  

 

انگلیس شورای امنیت جنگ یمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر