کد خبر: 686363 A

اسپوتنیک؛

گزارش‌ها حاکی از آن است که بریتانیا از عملیات ربودن روزنامه‌نگار منتقد سعودی باخبر بوده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بریتانیا از برنامه ریاض برای ربودن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، آگاه بوده و از عربستان خواسته بود تا این ماموریت را لغو کند، اما این کشور، درخواست لندن را رد کرد. این خبر را روزنامه دیلی اکسپرس روز گذشته -یکشنبه- گزارش کرد.

یک منبع آگاه در این زمینه گفت: «در اول اکتبر، ما از حرکت گروهی از مقام‌های اطلاعاتی سعودی به استانبول آگاه شدیم و کاملا مشخص بود که آن‌ها چه هدفی در سر دارند. ما از طریق کانال‌هایمان به آن‌ها اطلاع دادیم که این اصلا ایده خوبی نیست و حوادث بعدی نشان داد که آن‌ها به هشدار ما توجه نکرده‌اند.»

این منبع گفت که خاشقجی بنا بود برای بازجویی به عربستان سعودی برده شود.

وی افزود: «جزئیات دستور این بود که خاشقجی را دستگیر و او را برای بازجویی به عربستان بازگردانند. با این حال، از قرار معلوم گزینه‌های دیگری نیز برای حل این مشکل مطرح بود. می‌دانیم که دستور این عملیات را یکی از اعضای خاندان سلطنتی عربستان صادر کرده، اما هیچ اطلاعات مستقیمی دال بر این‌که شخص ولیعهد عربستان در این عملیات نقش داشته به دست نیاوردیم. اما نمی‌توانیم بگوییم که آیا او مبدع اصلی این ایده بوده یا نه».

یکی از دوستان خاشقجی نیز در گفت‌وگو با دیلی اکسپرس گفت که این روزنامه‌نگار سعودی در حال دسترسی به «مدارکی مستند» بود که نشان می‌داد عربستان در یمن از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است. 

 

محمد بن سلمان آل‌سعود جمال خاشقجی بریتانیا و عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر