کد خبر: 679193 A

واشنگتن‌پست:

روزنامه «واشنگتن‌پست» نوشت که اسناد منابع اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که ولیعهد عربستان دستور اغفال روزنامه‌نگار منتقد حکومت این کشور و فراهم‌سازی زمینه بازگشت وی از آمریکا به عربستان را صادر کرده بود.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده است که منابع اطلاعاتی آمریکا با شنود مقام‌های عربستانی دریافته اند که آنها در حال گفت‌وگو در مورد طرح اغفال «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی و بازداشت او هستند.

بنا به همین گزارش چند نفر از دوستان این روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان اعلام کرده‌اند که مقام‌های عالی‌رتبه عربستانی طی ماه‌های گذشته ضمن برقراری تماس با جمال خاشقجی به او تضمین داده بودند که در صورت بازگشت به این کشور خطری وی را تهدید نخواهد کرد. در برخی از این تماس‌ها به جمال خاشقجی سمتی دولتی نیز پیشنهاد شده بود.

این در حالی است که به گفته دوستان جمال خاشقجی، وی نسبت به پیشنهادهای مطرح شده مشکوک بود. اطلاعات منابع امنیتی آمریکا این احتمال را تقویت کرده که طرح عربستان بازداشت جمال خاشقجی در ساختمان کنسولگری استانبول بوده است. با این حال با در نظر گرفتن سخنان مقام‌های ترکیه به نظر می‌رسد که در نهایت اجرای این طرح با مشکل روبه‌رو شده است و طرح جایگزین «قتل» در ساختمان کنسولگری به اجرا گذاشته شد.

یکی از مقام‌های اطلاعاتی سابق آمریکا به واشنگتن پست گفته است که استفاده از یک تیم امنیتی ۱۵ نفره می‌تواند نشان‌دهنده برنامه برای اجرای طرح «ربایش» باشد. به گفته وی در چنین طرحی فرد را برای بازجویی از یک کشور به کشور دیگر منتقل می‌کنند.

از سرنوشت جمال خاشقجی از روز دوم اکتبر (۱۰ مهر) و پس از آنکه وی برای رسیدگی به امور اداری خود وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شد اطلاع دقیقی در دست نیست.

یکی از رسانه های ترکیه روز گذشته تصاویری از ۱۵ تبعه عربستان منتشر کرد که مظنون به دخالت در «قتل» جمال خاشقجی هستند.

مقام‌های ترکیه بر این باورند که جمال خاشقجی در داخل ساختمان کنسولگری عربستان به «قتل» رسیده و جسد وی قطعه قطعه شده است.

جمال خاشقجی از منتقدان حکومت عربستان و به طور خاص «محمد بن سلمان» ولیعهد ۳۳ ساله این کشور بود.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا که ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی را «بسیار جدی» توصیف کرده از مقام‌های عربستان خواسته است در مورد سرنوشت این روزنامه‌نگار اطلاع‌رسانی کنند.

از سوی دیگر، ۲۲ سناتور آمریکایی روز چهارشنبه در نامه‌ای اعلام کردند که از دونالد ترامپ خواسته‌اند در مورد نقض احتمالی حقوق بشر و لزوم وضع تحریم در ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی تحقیق کند.

 

 

 

 

واشنگتن پست جمال خاشقجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر