کد خبر: 677271 A

پسر رئیس‌جمهوری پیشین مصر در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت به صحنه سیاسی از طریق یکی از احزاب سیاسی پس از پشت سر گذاشتن موانع موجود بر سر راه حقوق سیاسی خود است.

به گزارش ایلنا به نقل از «المصریون»،  منابعی که خواستند نام آنها فاش نشود،‌ گفته‌اند که حزب مورد نظر  «جمال مبارک» پسر «حسنی مبارک» رئیس‌جمهوری پیشین مصر شامل شخصیت‌های تاثیرگذار است اما نام این شخصیت‌ها و حزب مورد نظر را فاش نکرده‌اند.

البته این منابع، احتمال پیوستن جمال مبارک به حزب منحل ملی را تکذیب کردند ولی احتمال متوسل شدن او به یکی از رهبران سابق حزب حاکم را دور از ذهن ندانسته‌اند.

بر اساس این گزارش، حسنی مبارک و دو فرزندش، علا و جمال، با مراجعه به دادگستری مصر خواهان دادرسی در مورد پرونده فساد کاخ‌های ریاست‌جمهوری شده‌اند،‌ اما با پاسخ منفی دادگستری روبه‌رو شده و این به مفهوم عدم توان آنها در اعاده حقوق سیاسی خود است.

مهمترین اثر حکم صادره برای آنها در موضوع حبس و پرداخت غرامت، محرومیت مبارک و پسرانش از حضور مستقیم در عرصه سیاسی به مدت پنج سال است که از سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۲۱ ادامه دارد.

این منابع افزوده‌اند: «جمال مبارک با اثبات محکومیت او در زمینه فساد اقتصادی، مجاز به تشکیل حزب سیاسی یا بازگشت به صحنه سیاست نیست».  

«محمد حامد الجمل» رئیس پیشین شورای کشور مصر تأکید کرد که محرومیت آنان از فعالیت‌های سیاسی فقط محدود به دوره‌ای خاص نبوده و به دلیل جرایم فساد اقتصادی تا آخر عمر ممنوع‌الفعالیت هستند». 

این منبع افزود: «ممکن است جمال مبارک از حزب خاصی حمایت کند یا حزب جدیدی را تاسیس کند  اما نمی‌تواند در صحنه اصلی و علنی حضور یابد، قطعا این حمایت آشکار نخواهد بود و در صورت مشخص شدن این موضوع حتما فعالیت وی و حزبش توقیف خواهد شد». 

جمال مبارک در دوره ریاست پدرش رئیس کمیته سیاسی حزب ملی حاکم بود و به جانشینی وی چشم دوخته بود.  اما برادرش، علاء از صحنه سیاسی دور بوده و اتهام او ثروت‌اندوزی بوده است.  

 

 

جمال مبارک حسنی مبارک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر