کد خبر: 676523 A

ولیعهد عربستان سعودی با اعلام این‌که همکاری با رئیس‌جمهوری آمریکا را دوست دارد، اعلام کرد که کشورش در پاسخ به خواسته واشنگتن، کاهش نفت صادراتی ایران را جبران کرد.

به گزارش ایلنا، «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی، روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری «بلومبرگ»، در واکنش به اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش «در حال حاضر هیچ چیزی مقابل امنیت خود پرداخت نمی‌کند».

شاهزاده بن‌سلمان تأکید کرد که ریاض تسلیحات از آمریکا را رایگان خریداری نمی‌کند لذا «در حال حاضر چیزی در مقابل امنیت‌مان پرداخت نمی‌کنیم».

ولیعهد عربستان سعودی، که کشورش طی هفته اخیر دو بار از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا تحقیر شد، اظهار داشت: «روابط عربستان سعودی با ترامپ، خوب و ویژه است. ما همکاری با رئیس‌جمهور ترامپ را دوست داریم».

او در پاسخ به این سوال خبرنگار که «آیا اهمیت نمی‌دهید که ترامپ حرف‌های واقعا گستاخانه را درباره پدر شما می‌گوید؟»، گفت: «می‌دانید، باید قبول کرد که دوستان چیزهای خوب و بد درباره ما می‌گویند. شما نمی‌توانید دوستانی داشته باشید که ۱۰۰ درصد چیزهای خوبی درباره شما می‌گویند. این ماجرا حتی درون خانواده‌ها هم صادق است. همیشه سوءتفاهم‌هایی وجود دارد و ما این (سخنان ترامپ) را هم در همین دسته طبقه‌بندی می‌کنیم».

بن‌سلمان درخصوص همکاری‌های آمریکا و عربستان در حوزه نفت گفت: «آمریکا از عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک خواست که به آنها اطمینان بدهند که کاهش تولیدی از جانب ایران نخواهد بود و ما آن را جبران خواهیم کرد. همین اتفاق هم افتاد. اگر اشتباه نکنم ایرانی‌ها اخیرا ۷۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خود را کاهش دادند و عربستان سعودی، اعضای اوپک و حتی کشورهای خارج از اوپک روزانه ۱.۵ میلیون بشکه (بیشتر) نفت تولید کردند. به این ترتیب، ما به ازای هر بشکه نفت ناپدید شده ایران، دو بشکه نفت صادر کردیم.»

 

 

 

 

 

 

 

 

توهین‌‌های ترامپ به عربستان سعودی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر