کد خبر: 674547 A

اس‌اندپی گلوبال گزارش داد:

پالایشگاه‌های ژاپن تلاش دارند پیش از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در نوامبر، تا حد امکان از صادرات نفت خام تهران بهره‌مند شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی اس‌اندپی گلوبال پلتس، واردات نفت خام ایران از ژاپن در ماه آگوست، نسبت به سال گذشته میلادی، ۶۵ درصد افزایش یافت. براساس آمار دولت ژاپن که روز پنج‌شنبه منتشر شد، این چهارمین ماه پیاپی است که توکیو واردات نفت از ایران را افزایش داده است. 

این امر نشان از آن دارد که پالایشگاه‌های ژاپن تلاش دارند پیش از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در نوامبر، تا حد امکان از صادرات نفت خام تهران بهره‌مند شوند. 

براساس آمار وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت، افزایش ۶۵ درصدی واردات نفت خام از ایران میزان خرید نفتی توکیو از تهران را به ۱۷۷ هزار و ۴۷۵ بشکه در روز رساند. این امری به معنای افزایش پنج و ۹ دهم درصدی واردات و رسیدن مجموع خرید نفتی ژاپن از ایران به سه میلیون و ۳۹۰ هزار بشکه در ماه است. 

صادرات نفت ایران در ماه آگوست سه و سه دهم درصد،‌ در مقایسه با ماه جولای، کاهش داشت، با این حال تهران همچنان پنجمین تامین‌کننده برتر نفت ژاپن است. 

100118-japan-top-crude-oil-suppliers

ژاپن واردات نفت از ایران را از ماه می افزایش داده است تا پیش از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا تا جایی که امکان دارد از تهران خرید داشته باشد. 

بر این اساس، واردات نفت از ایران در ماه ژانویه تا آگوست به‌طور متوسط به ۱۶۶ هزار و ۸۹۰ بشکه در روز رسید که نسبت به سال گذشته میلادی چهار و هشت دهم درصد افزایش داشته است. 

پیشتر، «ریو مینامی»، مدیر عامل وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت گفته بود که ژاپن همچنان در تلاش است تا از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران معاف شود، چراکه تهران نقش مهمی در تامین منابع انرژی و حفظ تجارت توکیو دارد. 

 

نفت ایران تحریم‌های نفتی علیه ایران واردات نفت ژاپن از ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر