کد خبر: 673671 A

اردنی‌ها در اعتراض به مصوبه جدید دولت درباره قانون مالیات بر درآمد، تظاهرات گسترده‌ای را در پایتخت برگزار کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از النشره، پایتخت اردن روز گذشته شاهد تظاهراتی در اعتراض به سیاست اقتصادی دولت و مخالفت با لایحه قانون بر درآمد بود. این تظاهرات در پاسخ به فراخوان احزاب «شراکت و نجات»، «اردن قوی‌تر» و «جبهه کار اسلامی» برگزار شد.

تظاهرات‌کنندگان در کمپینی با شعار «ما را نابود کردید»، عدم تصویب قانون مالیات بر درآمد جدید، وضع قانون جدید انتخاباتی برای تشکیل دولتی کارآمدتر، مبارزه با فساد و فرار از مالیات و کاهش مالیات بر فروش را خواستار شدند.

این تظاهرات پس از آن گسترش یافت که دولت «عمر الرزاز» نخست‌وزیر اردن، روز چهارشنبه لایحه قانون مالیات بر درآمد اصلاح‌شده را تصویب کرد تا در پارلمان تایید شود؛ مساله‌ای که مالیات بر افراد و شرکت‌ها را افزایش می‌دهد.

کابینه اردن چند ماه پیش نیز پیش‌نویس قانون مالیات بر درآمد را تصویب و به پارلمان ارجاع داد ولی آغاز تظاهرات‌های گسترده مردمی در سرتاسر کشور در اعتراض به این پیش‌نویش، باعث شد که پادشاه اردن «هانی الملقی» نخست‌وزیر وقت را برکنار کرده و الرزاز را جایگزین وی کند.

اردن در سایه بدهی کلی حدود ۴۰ میلیارد دلاری، با بحران اقتصادی شدیدی دست‌و پنجه نرم می‌کند. الرزاز می‌گوید که پیش‌نویس قانون جدید برای دولت ۲۸۰ میلیون دلار در سال درآمد خواهد داشت. 

 

تظاهرات در اردن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر