کد خبر: 673427 A

وزیر خارجه قطر اعلام کرد که تداوم اختلاف بین اعضای ائتلاف عربی، که واشنگتن درصدد تشکیل آن است، اعتبار آن را زیر سوال می‌برد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیاالیوم، «محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی» وزیر خارجه قطر اعلام کرد بی‌توجهی به اختلافات میان اعضای ائتلاف عربی، که آمریکا مصمم به تشکیل آن است، اعتبار آن را زیر سوال می‌برد.

آل‌ثانی، روز گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی در نیویورک گفت: «احترام به حاکمیت کشورها باید بخشی از هرگونه ائتلاف باشد. لذا، باید این ائتلاف مبتی بر اصولی شفاف باشد و در شرایطی بسیار سازنده شکل بگیرد. بحران خلیج‌فارس آزمایشی واقعی برای ائتلاف استراتژیک با آمریکا است».

 

وزیر خارجه قطر، نشست با «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و نیز اردن و مصر را «سازنده» ارزیابی کرد و گفت: «ما از گفت‌وگو با کشورهای محاصره‌کننده استقبال می‌کنیم. تاکنون با عربستان سعودی و امارات مذاکره‌ای انجام نشده است. بحران خلیج‌فارس به دلایلی واهی شکل گرفت به نحوی که منجر به فلج شدن شورای همکاری خلیج‌فارس شده است و ما امروز از چالش‌های بزرگ‌تر در منطقه سخن می‌گوییم».

وزارت خارجه آمریکا نیز روز گذشته در بیانیه‌ای از نشست وزیر خارجه این کشور با همتایان خود از برخی کشورهای عربی خبر داد.

طبق بیانیه این وزارتخانه، این وزرا درباره تشکیل ائتلافی استراتژیک در خاورمیانه بر مبنای شورای همکاری یکپارچه خلیج‌فارس، با هدف تقویت شکوفایی، امنیت و ثبات در منطقه، رایزنی کردند.

 

ناتوی عربی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر