کد خبر: 672233 A

بهمن در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

عده‌ای معتقد بودند که روسیه پاسخ سختی به اسرائیل خواهد داد اما واقعیت این است که روسیه مسیر میانی و مدیریت اوضاع را در دستور کار قرار داده است.

«شعیب بهمن» کارشناس مسائل روسیه در تشریح دلایل ورود و استقرار سامانه پدافندی اس-۳۰۰ روسیه در سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: روسیه از زمانی که به صورت علنی وارد محور میدانی پرونده سوریه شد، توافق‌های مختلفی را با کشورهای درگیر در این پرونده صورت داد که ایالات متحده و اسرائیل در کانون این توافق‌ها قرار داشتند. بحث اصلی در این توافق‌ها هماهنگی در مورد پروازها در حریم هوایی سوریه بود؛ به گونه‌ای که مقرر شد تمام پروازهای هوایی میان این سه ضلع هماهنگ شده و مابقی بازیگران هم وارد این فرآیند شوند. اگر به یاد داشته باشیم، جنگنده سوخوی روسیه توسط ترکیه مورد هدف قرار گرفت و چند روز اخیر هم هواپیمای ترابری نظامی روس‌ها توسط اسرائیل مورد هدف قرار داده شد که در اینجا روس‌ها نسبت به این موضوع بسیار حساس شده‌اند و احساس خطر کرده‌اند.

وی ادامه داد: در وضعیت کنونی روسیه به دنبال این است که به هر نحوی بتواند از وقوع حوادث و هزینه‌های اضافی علیه منافع نظامی و سیاسی خود جلوگیری کند. مسکو به دنبال آن است تا در مدیترانه و خاک سوریه از وقوع هرگونه درگیری عیله منافعش جلوگیری کند و از این منظر ادلب هم در دستور کار این محافظه‌کاری‌ها قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که برای روس‌ها مهم است تا بتوانند به هر نحوی که شده از دخالت نظامی و به هم ریختگی امنیتی در سوریه جلوگیری کنند تا به هر ترتیب که شده تهدید از ناحیه سایر بازیگران را کاهش دهد. تمامی اینها به علاوه استقرار سامانه‌های راداری و اس- ۳۰۰ در جهت کم کردن میزان تهدید به حساب می‌آید. 

باید توجه داشت که استقرار سامانه اس- ۳۰۰ در روسیه از قدیم مطرح بوده اما اینکه چرا تا به امروز این امر به تاخیر افتاده است، به هماهنگی و تبادل نظر میان روسیه و واشنگتن مربوط می‌شود. به صورتی که آنها معتقد بودند برای انتقال این سامانه پدافندی باید با آمریکایی‌ها و اسرائیل هماهنگی کنند اما نهایتاً به این نتیجه رسیدند که نباید بیش از حد در این خصوص تعلل کنند و در وضعیت فعلی این موضوع عملیاتی شد.

این پژوهشگر مسائل بین‌الملل در ادامه گفت: روس‌ها به دنبال پیشگیری در این موضوع هستند و نه تنها در مورد درگیری با ترکیه بلکه در خصوص اقدام‌های اخیر اسرائیل هم دست به اقدام متقابل نزدند و از این منظر دست به پاسخ نامتقارن زدند. این در حالی است که در داخل کشورمان این ذهنیت وجود دارد که به دلیل ارتباط روسیه و رژیم صهیونیستی هیچ برخورد و منازعه‌ای صورت نخواهد گرفت اما این نوع نگاه غلط است. درست است که در سرزمین‌های اشغالی چیزی حدود یک پنجم جمعیت روس‌تبار هستند و حتی در پارلمان دو طرف از اتباع یکدیگر حضور دارند و حتی مناسبات اقتصادی میان آنها بسیار گرم است، اما واقعیت این است که نمی‌توانیم بگوییم هر دو طرف با یکدیگر کنار می‌آیند و تنش وجود نخواهد داشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اسرائیل و روسیه در تمامی ابعاد و در  سطوح مختلف، ملاحظه منافع خودشان را می‌کنند و حتی مشاهده شده است که در مورد منافعشان با یکدیگر درگیر شده‌اند. به عنوان مثال در مورد گرجستان و آذربایجان شاهد تحرک اسرائیل علیه روسیه هستیم که مسکو از این موضوع بسیار ناراحت است. از این رو در مورد سوریه هم چنین فرآیندی استوار است؛ چراکه برخی از منافع روسیه با اسرائیل در شامات همخوانی ندارد. بنابراین باید بگوییم که روسیه همانند اینکه جنگ سرد را طی ۷۰ سال مدیریت کرد، در وضعیت فعلی هم می‌تواند اوضاع میدانی و امنیتی در سوریه را کنترل کنند و از این جهت دو طرف به سمت افزایش تنش پیش نخواهند رفت اما مدیریت اوضاع را در دست خواهند گرفت.   

اس- 300 و سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر