کد خبر: 648053 A

صندوق بین‌المللی پول:

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی اعلام کرد که فروپاشی اقتصادی ونزئلا دامن‌گیر همسایگان این کشور نیز خواهد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، در بحبوحه بحران انسانی و اقتصادی در ونزوئلا، انتظار می‌رود این کشور آمریکای لاتین تورمی افسارگسیخته را از سر بگذارند. بنا به اعلام صندوق بین‌المللی پول، تورم در ونزوئلا، تا پایان سال ۲۰۱۸، به یک میلیون درصد خواهد رسید. 

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که روز گذشته -دوشنبه- درباره چشم‌انداز آمریکای منتشر شد، اعلام کرد که فروپاشی اقتصادی ونزئلا دامن‌گیر همسایگان این کشور نیز خواهد شد. 

«آلخاندرو ورنر» رئیس بخش نیم‌کره غربی صندوق بین‌المللی پول، گفت: «تا انتهای سال ۲۰۱۸، شاهد تورمی یک میلیون درصدی در ونزوئلا خواهیم بود، مشابه اتفاقی که در سال ۱۹۲۳ در آلمان و در دهه ۲۰۰۰ در زیمبابوه افتاد.»

با این حال، ورنر به خبرنگاران گفت که این برآورد «عدم قطعیت بسیاری نسبت به بیشتر پیش‌بینی‌ها دارد». با این وجود، چه تورم در این کشور به یک میلیون و ۲۰۰ هزار درصد برسد و چه به ۸۰۰ هزار درصد، «نابودی قیمت‌ها به‌عنوان مکانیسمی برای تقسیم منابع از هم اکنون آغاز شده است.»

اقتصاد ونزوئلا در سال جاری میلادی افتی ۱۸ درصدی را شاهد بود؛ این سومین سال پیاپی رکود اقتصادی در این کشور و سه درصد بیشتر از میزان مشابه در ماه می بود. در بیانیه صندوق بین‌المللی پول آمده که کاهش قیمت نفت به بحران اقتصادی در این کشور دامن زده است. 

 

انتهای پیام/
ونزوئلا صندوق بین‌المللی پول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر