کد خبر: 607265 A

شش سال پس از حمله طالبان به فعال مدنی اهل پاکستان، این دختر 20 ساله به اسلام‌آباد سفر می‌کند تا با نخست‌وزیر این کشور و همچنین دوستان و بستگان خود ملاقات کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «ملاله یوسف‌زی»،‌ برنده جایزه نوبل صلح، امروز -پنج‌شنبه- شش سال پس از آن‌که به خاطر تلاش برای آزادی حق تحصیل دختران از سوی طالبان از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت، به پاکستان بازگشت.

جئو تی وی، تلویزیون دولتی پاکستان، تصویری از ملاله را در فرودگاه بین‌المللی اسلام‌آباد منتشر کرد که با عده‌ای از محافظان به سوی خودرویی می‌رود.

ملاله یوسف‌زی قرار است با «شاهد خاقان عباسی»، نخست‌وزیر پاکستان، در مراسمی در دفتر وی دیدار کند، اما به گزارش رسانه‌های محلی، بنا به صلاحدیدهای امنیتی، از سفر به زادگاه خود منصرف شد.

یوسف‌زی که اکنون ۲۰ سال دارد، برای اولین بار پس از سال ۲۰۱۲ و حمله به او در اتوبوس مدرسه به کشورش بازمی‌گردد.

یوسف‌زی هفته پیش در حساب توئیتری خود نوشت که بسیار دلتنگ وطن است. او در حال حاضر در بریتانیا زندگی می‌کند.

وی در تاریخ ۲۳ مارس، روز ملی پاکستان، در حساب توئیتری خود نوشت: «امروز خاطرات عزیزی را که از وطن دارم گرامی می‌دارم؛ خاطراتی چون کرکیت بازی کردن روی سقف‌ها و خواندن سرود ملی در مدرسه. روز ملی پاکستان خجسته باد.»

به گزاریش جئو، یوسف‌زی در سفرش به پاکستان، که قرار است چند روزی به طول بینجامد، در اسلام‌آباد می‌ماند و در هتل با دوستان و اعضای خانواده دیدار می‌کند.

این دختر ۲۰ ساله پاکستانی در حال حاضر در دانشگاه آکسفورد مشغول تحصیل است.

 

 

پاکستان طالبان پاکستان شاهد خاقان عباسی ملاله یوسف‌زی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر