کد خبر: 602311 A

لندن و ریاض بیانیه‌ای مشترکی در پایان سفر ولیعهد سعودی به انگلیس صادر کرده‌اند که در آن اتهام‌های بی‌اساسی نیز علیه ایران مطرح شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، لندن و ریاض، روز جمعه در پایان سفر «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی به انگلیس بیانیه‌ای مشترک صادر کردند. انگلیس در این بیانیه از تلاش‌های عربستان در امر مبارزه با تروریسم و خشکاندن منابع مالی تروریست‌ها تمجید کرده است.

در این بیانیه اتهام‌های بی‌اساسی علیه ایران مطرح شده و آمده است که عربستان سعودی و انگلیس، تهران را به ضرورت پایبندی به حسن همسایگی، عدم مداخله در امور کشورهای منطقه، پایان دادن به حمایت از حوثی‌ها( انصارالله در یمن) و خارج کردن نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان از یمن فراخوانده است.

عربستان سعودی و انگلیس همچنین حمایت‌شان از دولت لبنان و ضرورت خلع سلاح حزب‌الله را اعلام کردند.

در این بیانیه همچنین آمده است، در جریان سفر ولیعهد عربستان به انگلیس، قراردادهایی تجاری به ارزش ۲ میلیارد دلار بین دو کشور به امضا رسید. این بیانیه اشاره‌ای به جزییات این قراردادها نکرده است.

روز پنج شنبه نیز ، ۱۸ موافقت‌نامه علمی، دارویی و بانکی بین لندن و ریاض به امضا رسیده است.

به گزارش گاردین، «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان در جریان امضای یک توافقنامه اقتصادی در لندن، گفته است ریاض می‌تواند به پیوندی موثر در تبادلات تجاری انگلیس در منطقه تبدیل شود و لندن باید عربستان را به عنوان نیروی غالب در خلیج‌فارس و دروازه ورود انگلیس به آفریقا در نظر بگیرد .

انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا به دنبال بازارهای جدید برای انجام مبادلات اقتصادی است.

انرژی انگلیس ایران عربستان سعودی لندن محمد بن‌سلمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر